Kariyerinizin Her Aşamasında Hangi Becerileri Geliştirmeniz Gerektiğini Nasıl Bileceksiniz?

Arzu Dokuzoğlu

Arzu Dokuzoğlu

İTÜ-Kimya Müh.

Kariyerinizin başlangıcında, işinizle ilgili becerilere -yabancı dil, programlama dili, iletişim becerisi gibi- sahip olmanız işe alım şansınızı arttırır. Üniversiteden mezun olduğunuzda veya birkaç yıl boyunca kariyerinizde, uzmanlaştığınız yazılımlarda, stajlarda ve okulda edindiğiniz bilgiler gerçekten çok önemlidir.
Fakat size kimsenin söylemediği şey, başlangıçta bu beceriler için işe alınmış olsanız da, bunlar giderek önemini kaybetmektedir. Kariyerinizde ilerledikçe, aynı becerilerde o kadar az değerlendirilirsiniz. Neden mi? Çünkü işe alınmanızı sağlayan becerileri sizi terfi ettirecek olan beceriler değildir.
Tabii bu, teknik becerilerinizi geliştirmenin önemli olmadığı anlamına gelmiyor. Mesleğiniz boyunca, kodlama, tasarım, araştırma veya başka bir şey olsun, mesleğiniz ne olursa olsun hep daha iyi ve daha hızlı olmalısınız. Ancak, geliştirdiğiniz tek alan buysa, ilerlemeniz beklediğinizden daha zor olur. Teknik becerilerinizi geliştirmek, sizi bir ya da iki seviye terfi ettirmek için yeterli olur, ancak daha yükseklerde gözünüz varsa, diğer alanlarda da gelişme göstermek zorundasınız.
Peki, bunu nasıl yapacaksınız? Kariyerinizin her aşamasında gelişim için gerçekte neyin önemli olduğunu bilmeniz gerekiyor. Her rol farklı olsa da sır, “sosyal becerilerinize” -daha fazla şey yapma yeteneği, liderlik yeteneği ve işi sevme- daha fazla yatırım yapmaktır.
Başlamak için -şimdiki kariyerinizde nerede olursanız olun- bu kategorilerin her birinde nerede durduğunuzu değerlendirmek için bir dakikanızı ayırın. Ne kadar yükseğe tırmanırsanız, bu özellikler o kadar belirleyici olacaktır. Belki bazılarına sahipsinizdir ama bazılarını da daha çok geliştirmeniz gerekebilir. Sosyal becerilerinizi geliştirmek için size bir plan:
1) Öz değerlendirme: Son çalışma ve iş yerindeki alışkanlıklarınızı düşünün. Kendinizi en çok hangi alanda güçlü hissediyorsunuz, hangisinde zayıf hissediyorsunuz? Bu soruların cevaplarını bilmek, bir sonraki adımda yöneticinizle konuşmanızın sınırlarını belirleyecektir.
2) Yöneticinizle görüşün: Şirketin geleceği için neyin önemli olduğunu belirlemek için patronunuzla birlikte çalışın. Yöneticiniz bu alanlarda büyümeye ne kadar ağırlık veriyor? Bu alanlarda büyüme gösterdiğinizde ne olmasını bekleyeceksiniz? Her seviyede değerlendirildiğiniz şeyler hakkında netleşmeye çalış. Sorumluluklarınız çeşitli kariyer aşamalarında farklı görünebilir, bu nedenle size sunulan herhangi “kariyer basamaklarını” ve bunların güçlü ve gelişim alanlarınızı nasıl etkilediğini anladığınızdan emin olun.
3) Mevcut işinizde bu sosyal becerileri geliştirmenin yollarını keşfedin: Bu büyüme sandığınızdan daha yakın olabilir. İşbirliği ve liderlik için hangi fırsatlar mevcut olabilir? Bu alanlarda daha fazla sorumluluk almak için hangi yolları izlemelisiniz? Fırsatları beyin fırtınası yapın ve yöneticilerinizle görüşün.


Yöneticiniz hala teknik becerilerinizi geliştirmeniz gerektiğini söylüyorsa ne yapılır?

Yöneticiniz, sizin sosyal becerileriniz yerine teknik becerilerinize odaklanıyorsa bu iki anlama gelebilir: Ya hala seviyeniz düşük ve bu temellerde gelişmelisiniz (ki bu kariyerinizin başında normaldir) veya kariyerinizin ortasındaysanız ve hala bu geri bildirimleri alıyorsanız, sosyal beceriler yerine teknik becerilere değer veren bir şirkette olabilirsiniz.
Böyle bir durumda, ne kadar yükselirseniz yükselin, sizi çevreleyen insanlardan daha az keyif alırsınız. Bu görüşün, sizin için uygun olup olmadığını düşünün. Belki de kendinize farklı bir şirket bulmanın zamanı gelmiştir!

Yorumlar (0) Yorum Yap

/