Karakterimiz Masamıza Nasıl Yansır?

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Masalarımız, kişiliklerimiz hakkında inanılmaz ipuçları içerirler. Çalışma, düşünme, yaşama şekillerimiz, masamızın düzenine yansır. Masamızın dağınıklığı veya topluluğu, üstünde olanlar veya olmayanların hepsinin birer anlamı bulunuyor. Bizim için hiç fark edilmeyen, bir anlamı olduğunu düşünmeden koyduğumuz bir nesne, zihnimizin çalışma şekline dair bir işaret bizim için. Bilinçaltımızda, o nesnenin orada olmasının belki de çok önemli bir sebebi vardır. Bize bir anıyı hatırlatıyor olabilir ya da düşüncelerimizi daha iyi ifade edebilmemize yardımcı olabilir. Şimdi, bazı masa örneklerine bakalım. Bu türlerin isimlerini biz verdik. Türlerin nasıl anlamlar barındırabileceğinin yanında, bu tür masayı hangi bilim insanı, yazar ya da girişimci kullanıyor diye araştırdık. Kendi masanızı bulabilecek misiniz bakalım?


1) Oyun Masası

Genel olarak bu masa düzeninin dibinde bir oyun masası bulunur. Bu bir konsol oyunu olabilir, bir oyun sistemi veya bilardo olabilir. Yaratıcı işler peşinde koşanlarda genelde bu durum bulunmakta. Masanın üstünde oyuncaklar, figürler bol sayıda olabilir. Örnek olarak, Mark Twain, seninle aynı masa düzenine sahip. Oyunlar sayesinde yaratıcı fikirlerini daha rahat bir şekilde işleyebilir ve rahatlatma seanslarını oyunlarla eğlenceli hale getiriyor olabilirsin.

Mark Twain’in Masası


2) Bahçe Masası

Masanda bir çiçek var mı? Masanı pencereye yakın veya dışarıyı görebilecek şekilde yerleştiriyor musun? O zaman senin masan bir “Bahçe Masası”. Çiçekler, ruhunu ve zihnini dinlendirdiği için bu şekilde organize ediyor olabilirsin masanı. Virginia Woolf da bir Bahçe Masası hayranıydı. Masasında sürekli bir çiçek bulunurdu. Çalışırken de sık sık pencereden dışarı bakmayı severdi.

Virginia Woolf’un Masası


3) Kategorize Masa

Bu kişiler için genel bir yargıda bulunacak olursak hayatlarını ve düşüncelerini düzenli bir şekilde kategorize etmek, onları rahatlatıyor diyebiliriz. Bir nesnenin masanda yeri yoksa hayatında da yeri yok demektir. Bu şekilde çalışmak görevlerini yerine getirmeleri konusunda büyük bir kolaylık sağlıyor olabilir onlara. Thomas Edison’ın masası, Organize Masa kategorisinin en büyük örneklerinden birisi.

Thomas Edison’ın Masası


4) Arkadaş Canlısı Masa

Mark Zuckerberg’un, hiyerarşik yapıya bir isyan olarak doğduğunu hepimiz biliyoruz. Bu çalışma tarzını, masasına yansıtmaktan geri kalmamış. Herkesin rahat rahat gelip bir şeyler sorabildiği masası, çalışma ortamının çok daha arkadaş canlısı olmasını sağlıyor. İş yerlerinde gördüğümüz bu masayı ilerleyen yıllarda daha sık görmeye başlayabiliriz. Grafiti, enerji içeceği ve abur cubur dolu masasıyla Mark Zuckerberg, Arkada Canlısı Masa konusunda bir numara.

Mark Zuckerberg’un Masası


6) Düzenin Sözlük Anlamı Masa

Her zaman yapmaya çalıştığımız ama bir türlü koruyamadığımız masa düzeni, bazıları için olmazsa olmaz. Ne bir fotoğraf, ne gereksiz bir kalem… O an kullanmayacağın nesnelere masada izin yok. Bu masayı tercih edenler, fikirlerini daha düzenli ve organize bir şekilde ele aldıklarını belirtiyorlar. Yapılacak işleri de, sırasıyla yapıyorlar. Marie Curie, tam da bu masa düzeninin önderlerinden birisi.

Marie Curie’nin Masası


7) Karmaşa Masa

Birçoğumuzun sınav, proje döneminde masamızın geldiği bu hale Karmaşa Masası dedik. Tüm kağıtlar, kitaplar, defterler birbirinin üstünde, arasında durur. Düzenlemeye çalışsak da beceremeyiz o an. Fikirlerimiz, okumalarımız o kadar yoğundur ki düzenle uğraşmak istemeyiz. Zihni bu kadar yoğun çalışan isimlerin başında gelen Albert Einstein’ın masası tam bir Karmaşa Masa’ydı. Karmaşa Masa, yaratıcı bir zihnin göstergesidir. Kendi fikirleri ve düşünceleri arasında kaybolan kişi, bu görüntüyü masasına da yansıtıyor.

Einstein, bu konuda işi ileri götürüp bir şey söylüyor:
Karmaşık masa, karmaşık bir zihnin işaretidir. O zaman, boş masa neyin işaretidir?

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: İş, Psikoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/