Kadınların İş Dünyasında Başarılı Olmak İçin Ejderhalara İhtiyaçları Var mı?

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Sert bir başlık di mi? Bu soru, benden çıkmadı. New York’ta çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yapan Victoria Cairl’e biraz kulak verelim. Bize söyleyecekleri var.
“Birçok kaynağa göre üç lider bulunur.
– Arkadaş canlısı karakteriyle liderlik yapan lider
– Korkuyla insanları yönetmeye çalışan lider
– İnsanların saygı duyduğu lider
Mükemmel lider ise bu üçünü dengeli şekilde yürüten liderdir.
Kariyerimde oldukça yol aldım ve ortalarına geldim. Artık nasıl bir lider olmak istediğim üzerinde çok daha fazla düşünüyorum. İnsanlar sürekli yorum yapıyorlar bu durum hakkında. “Sen bir kadınsın, ılımlı olmak zorundasın”, “Fiziğinin güzel olması lazım”, “Bir hanımefendi gibi hareket etmelisin” gibi birçok tavsiye aldım. Bunları söyleyenler sektördeki kadınlar. Benimle dalga mı geçiyorsunuz? Bir erkek için bunlar söyleniyor mu?
Popüler kültüre baktığımda, bir kadının lider olabilmesi için ejderhaları olması gerekiyor gibi görünüyor. Yanlış anlamayın, Game of Thrones izlemek hoşuma gidiyor. Bir feminist olarak, bir kadının liderliği kontrolüne alması ve iyi işler yapmasından mutlu oluyorum. Ama bunu yapmak için illa ateş püsküren sürüngenlerimiz mi olmalı?” diyor Victoria. Dünya tarihinde birbirinden güçlü kadın figürler biliyoruz hepimiz. Günümüze biraz bakalım, şirketlerin durumları nasıl?

Kadınların Ağırlıklı Önde Oldukları Departman Sayısı Az

Rakamları okumak her zaman hoşuma gitmiştir. Rakamlara bakmaktan daha gerçekçi bir yol yoktur bir konuyu analiz etmek için. Sizce bu kadar iyi bir kariyeri olmasına rağmen Victoria neden hala erkeklere verilenlerden daha farklı ve seksist öneriler alıyor? Bu rakamlarda bunların sebeplerini çözebilecek miyiz sizce?

DiscoverOrg’un yaptığı bir araştırma sonrasında; üç departmanda kadınların daha çok olduğu, adeta oraya ayrılmış oldukları ortaya çıkıyor. Bunlar, İnsan Kaynakları, İletişim ve tüm şirketlerde bulunmayan Uyum departmanları. Hatta araştırma sonucunda bu konuda rakamlar da bulunuyor:

– İnsan Kaynakları’nın başındakilerin %61‘i,

– İletişim’in başındakilerin %51‘i,

– Uyum’un başındakilerin %47‘si kadın.

Bunun tam zıttındaki duruma da bir göz atalım. Erkek egemenliğinin hüküm sürdüğü departmanların başında Teknoloji geliyor. C Level’ların, yani yöneticilerin departmanlardaki yüzdeleriyle konuşacak olursak:

– Teknoloji’de %7,

– Satış’ta %7,

– Yönetim Kurulu’nda %8,

– Genel Müdürlük’te %10,

– Yatırım’da %12,

– Bilgi’de %16,

– Finans’ta %17 oranlarında kadınlar tepedeki isim.

Kadınlar daha çok insani ilişkiler gerektiren alanlarda ön plandayken, işin içine mühendislik ve matematik girince, departmanları erkeklerin domine ettiğini görüyoruz. Ben sadece rakamların yalancısıyım.

Sizce bu büyük farkların sebepleri ne ve çözüm için neler yapabiliriz? Kadınların gerçekten ejderhaya ihtiyacı var mı?
Kategoriler: İlham, Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/