Kadınları Aşağılayan Bir Manifesto Yazan Yazılım Mühendisi Google’dan Kovuldu

Google’da “kadınların biyolojik farklılıklar nedeniyle teknoloji sektöründe yeterince temsil edilmediği” konulu bir manifesto yayınlayan yazılım mühendisi James Damore kovuldu.
d8dtv6 - Kadınları Aşağılayan Bir Manifesto Yazan Yazılım Mühendisi Google'dan Kovuldu
Google’daki işine 2013 yılında başlayan James Damore, geçtiğimiz günlerde kadınları aşağılayan ifadelere yer verdiği 10 sayfalık bir metni şirket içinde paylaştı. Çevreden büyük tepki toplayan bu yazının yayınlanmasının ardından, Google’da çeşitlilik ve kaynaştırmadan sorumlu başkan yardımcısı olan Danielle Brown, James Damore’un şirket tarafından desteklenmesinin ve teşvik edilmesinin mümkün olamayacağını söyledi. Olayların büyümesiyle de CEO Sundar Pichai, tüm çalışanlara gönderdiği bir e-posta ile Damore’un yayınladığı manifestoda şirket kuralları ile uyuşmayan bölümler olduğunu ve yazıdaki cinsiyetçi tutumuyla haddini aştığını söyledi.
j313gc - Kadınları Aşağılayan Bir Manifesto Yazan Yazılım Mühendisi Google'dan Kovuldu
O yazıda yer alan ifadelerden bazıları şöyle :
“Kadınlar ve erkekler arasındaki farklı özellik dağılımları kadınların teknoloji ve liderlik alanında neden %50’lik bir kesmi olmadığını açıklıyor. Eşit bir temsilcilik için yapılan ayrımcılık adaletsiz, bölücü ve iş için kötüdür.”
“Kadınlar ve erkekler biyolojik olarak bir çok yönden farklıdır. Bu farklılıklar sadece sosyal olarak kurulmuş olamaz çünkü bunlar insanların kültürleri genelinde evrenseldir.”
“Cinsiyet ayrımcılığının seksizmi ima ettiğini varsaymayı bırakmamız gerekiyor.”
“İnsan doğasının bilimine açık olun. Tüm farklılıkların sosyal olarak oluşturulmadığı ya da ayrımcılık yüzünden olmadığı bir kez onaylandığında, insanlığın durumunu daha doğru görebiliriz. Sorunları gerçekten çözmek istiyorsak yapmamız gereken budur.”

Görüş Bildirin!

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için
görüşlerinizi bekliyoruz