Kaçınılması Gereken 5 Müşteri İncelemesi Hatası

Bugünlerde maruz kaldığımız bilgi akışı, biraz boğulmuş hissetmemize sebep olabiliyor. Bununla birlikte daha kötüsü de müşteri incelemelerinin veri kullanılabilirliğinin aynı oranda artmaması. Bu incelemeler, bir şirketin gelişimi ve başarısının devamı için oldukça gereklidir. İncelemeden ne anladığımızı açıklayarak başlayalım. Bir inceleme piyasa veya tüketici hakkında doğru ve derin bir anlayışı özetleyen rapordur. Ayrıca uygulanabilir olması insanların ihtiyaçlarını ve davranışlarını değiştirmek için gereklidir. Pek çok şirket müşteri incelemeleri sonucu uygulanabilir anlayışlar geliştirmek için uğraşmaktadır, çünkü asıl mesele yapılan incelemelerden elde edilen sonuçları uygulayabilmektir. Bir Japon atasözünün de dediği gibi “eylemsiz anlayış hayaldir, anlayışsız eylem ise kabustur”. Fakat bu süreçte yapılan bazı hatalar vardır.

1 – Sadece Tek Bir Piyasa Araştırmasından Anlayışlar Geliştirmeye Çalışmak

Bir marka nadiren tek bir araştırmadan anlayışlar üretebilir. İdeal olarak her markanın dayandığı bir müşteri anlayışı olmalıdır. Örneğin:

Dove: İçimdeki gerçek güzelliğe hayranlık duymak istiyorum.

Oldspice: Erkek arkadaşımın özellikle onun için aldığım deodorantı kullanarak güzel kokmasını istiyorum.

Dulux Paintpod: Birkaç saat içinde bir odaya kolayca yeni bir görünüm vermek istiyorum.

Geliştirilen anlayış markanın hedef kitlesinin davranışını değiştirmeye yönelik eylemleri belirlemenin temelini sağlamalıdır. Dolayısıyla bu kadar önemli bir konuda tek bir araştırmayla yetinilmemelidir.

Kategoriler: Girişimcilik, Pazarlama

Yorumlar (0) Yorum Yap

/