12 Yaşındaki Jackson Oswalt İnternetten Aldığı Malzemelerle Nükleer Füzyon Reaktörü Geliştirdi

Emre Ülkem

Emre Ülkem

Boğaziçi Uni.

7 Mart 2019

12 yaşındaki Amerikalı Jackson Oswalt, bilim insanlarının füzyon reaktörleriyle neler yaptıklarını merak ediyordu. Genç mucitin bu tutkusu sadece bir merak olarak kalmadı. O harekete geçti ve odasında nükleer füzyon reaktörü geliştirmeyi başardı.

Genç Jackson, odasında geliştirdiği reaktörü yaklaşık bir yıl içinde tamamlamayı başardı. 

Birçok yaşıtı boş zamanlarını oyun oynayarak veya video izleyerek geçirirken Oswalt, odasına kapandı ve 1 yıl gibi kısa bir sürede hedefine ulaştı.

“Yaşımdaki biri için imkansız olduğunu düşündüğüm bazı şeylerin imkansız olmadığını fark ettim.” – Jackson Oswalt


Taylor Wilson’a ait olan ‘nükleer füzyon reaktörü geliştiren en genç insan’ unvanının Jackson Oswalt’a geçmesi bekleniyor.

Yeni keşiflerin paylaşıldığı ‘Açık Kaynak Fusor Araştırma Konsorsiyumu’ genç mucitin sonuçlarını doğruladı. Web sitesinin yöneticisi olan Jason Hull, Oswalt’ın nükleer füzyonu başarıyla tamamlayan tutkulu kişiler listesine dahil edildiğini açıkladı. Oswalt,  bilim insanları reaktörü teyit ettikten sonra, nükleer füzyon reaktörü geliştiren en genç insan olacak.

Oswalt toplamda 10 bin dolar tutan malzemeleri alışveriş sitesi eBay’den temin etti.

Reaktörde kullandığı vakum ve pompa gibi malzemeleri ailesinin desteğiyle eBay’den satın alan Oswalt, ekipmanların üzerinde bazı değişiklikler yapmak durumunda kaldığını söyledi.

Oswalt’ın hedefi nükleer fizik alanında kariyer yapmak.

İleride nükleer fizikçi olup en verimli füzyon reaktörünü yapabileceğine inandığını söyleyen Oswalt’ın bir diğer hayali, kendisi gibi projeleri olan çocuklara yardım etmek için bir organizasyon kurmak.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/