İyi Bir Lider Olmak İçin Geliştirmeniz Gereken 6 Özelliğiniz

    Her insanın içinde liderlik özelliği az ya da çok mutlaka vardır. Bu özelliği bazen okulda, bazen çalıştığımız yerde, bazen kendi kurduğumuz işte gösterebiliriz. Ama önemli olan liderlik vasfını taşıyabilmek ve layıkıyla yerine getirmektir. Eğer siz de lider olmak istiyorsanız geliştirmeniz gereken 6 özelliğinizi söylüyoruz!

1) Kendin Olmak
   En önemli yetkinliğiniz bu olsun! Her zaman, her yerde, fikirlerinizi sahiplenmeyecek insanların yanında bile kendiniz olun. Çünkü o zaman çevreniz size hayranlık duymaya başlayacak ve herkes bu yönünüzü takdir edecek. Böylece çalışanlarınızda yahut lider olduğunuz takımda projeleriniz hakkında kuşkuya düşülmeyecek ve mütemadiyen destekleneceksiniz.
2) Tutkulu Olmak
   İşinizi aşkla yapın! Gecenizi gündüzünüzü katmanızdan bahsetmiyoruz, var olduğunuz her yerde ve yaptığınız en ufak bir şeyde dahi kendinizden iz bırakacak şekilde ilerleyin. Bu da ancak tutkuyla bakarsanız olur.
3) Uyumlu Olmak
   Siz lidersiniz, emredici olmak yerine herkesin fikirlerini dinleyerek uyum sağlayın. Bazen çevrenizde sizden daha yaratıcı olan insanlar olabileceğini fark edin ve onlarla birlikte çalışırken keyif aldığınızı belirtin. Uyumsuz ve dediğim dedik bir liderden kimse hoşlanmayacaktır.
4) Sosyal Olmak
   Mümkün olduğunca çevrenizle ilgili bir birey olun. Sizi geliştireceğini düşündüğünüz aktivitelere katılım gösterin, çalışanlarınızla ya da arkadaşlarınızla iş dışında birlikte yapabileceğiniz şeyleri değerlendirin. Bu sizin hem uyum seviyenizi yükseltecek hem de dışarıdan size bakan gözlerin algısını pozitif yönde değiştirecektir.
5) İlham Verici Olmak
İlham yaptığınız işe kendi adınızı yazabilmeniz için bir fırsattır. Takım arkadaşlarınıza ya da çalışanlarınıza çok fazla üretken olamadıkları zaman dilimlerinde kızmak yerine, onların ilhamı olun. Göreceksiniz, işler daha kolay ilerleyecek.
6) Vizyon Sahibi Olmak
Son olarak hayat görüşünüz dar bir pencereye hapsolmasın. Vizyon sahibi olun. Geleceği ve geçmişi aynı potada eriterek düşünebilin ve şimdiyi o şekilde yaşayın. Çevrenizde olan insanlar size fikir danışabilsin ki her sorunla birlikte biraz daha bakış açınızı genişletin.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/