İTÜ’lü Öğrenciler, NASA’nın Düzenlediği Uydu Yarışmasında Dünya Birincisi Oldu

Zeynep Güçlükol

Zeynep Güçlükol

Bogazici University

NASA sponsorluğunda düzenlenen “CanSat Competition 2017“ adlı yarışmada İTÜ’lü öğrenciler birinci üstlendi.

CanSat Competition, sponsorluğunu Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) üstlendiği, üniversiteler arası bir uydu tasarımı yarışması. Bu sene de 9-11 tarihleri arasında yine Amerika’da düzenlendi. 

İTÜ APİS Ar-Ge Uydu Takımı, Princeton, Manchester, Virginia Tech gibi dünyanın önde gelen üniversitelerinden 100’ün üzerinde takımın yer aldığı yarışmada, yarışmadan tasarım alanında en iyi takım seçildi.

İTÜ APİS Ar-Ge Uydu Takımı, aynı zamanda genel klasmanda dünya 4’üncüsü, Avrupa ve Türkiye birincisi oldu.

2015 yılında kurulan ve bünyesinde İTÜ’de farklı bölümlerden öğrenim gören 26 öğrenciden oluşan İTÜ APİS Takımı, Asya-Pasifik Uzay Ajansı İş birliği Örgütü tarafından düzenlenen minyatür uydu yarışması APSCO Cansat International Competition 2016’ya da katılmış ve ülkemize birincilikle dönmüştü. APİS Takımı ayrıca, yine NASA’nın sponsorluğunda düzenlenen model uydu yarışması, AIAA CanSat Competition 2016’da, genel klasmanda Avrupa ikinciliğini kazanmıştı.

İTÜ APİS Takımı’na Moğolistan’da düzenlenecek olan APSCO CanSat International Competition 2017’de ve 25-27 Ağustos 2017 tarihlerinde Ankara’da düzenlenecek olan TÜRKSAT model uydu yarışmasında başarılar diliyoruz!

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/