l İTÜ'lü Öğrenciler Kanserde Erken Teşhis İçin Kullanılabilecek Cihaz Geliştirdi - CEOtudent

İTÜ’lü Öğrenciler Kanserde Erken Teşhis İçin Kullanılabilecek Cihaz Geliştirdi

İTÜ'lü Öğrenciler Kanserde Erken Teşhis İçin Kullanılabilecek Cihaz Geliştirdi 1
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencileri, kanserin erken teşhisi konusunda kullanılabilecek bir cihaz geliştirdi.
İTÜ Makine Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencileri Mehmet Tuğrul Birtek’in ve Berke Erbaş’ın iki yıldır üstüne çalıştığı bu projede ilerleme kaydedildi ve kanserin erken teşhisi için nanoteknoloji temelli MEMS cihazıyla bir de çip geliştirildi.
TÜBİTAK tarafından 229 projenin içinden birinci seçilen cihaz, şeker ölçüm aleti gibi çalışabilecek. Böylelikle bir insanın kanında kanserli hücre bulunup bulunmadığı tespit edilebilecek.

“Cihaz sayesinde erken teşhis hayat kurtaracak.”

İTÜ'lü Öğrenciler Kanserde Erken Teşhis İçin Kullanılabilecek Cihaz Geliştirdi 2
Çalışmaların sonucunda kanser teşhis cihazı geliştirdiklerini belirten Berke Erbaş:

“Geliştirdiğimiz cihaz, testleri laboratuvar ortamından çıkartıp hasta başı tedaviye uygun bir hale getirecek. Proje üzerine çalışarak geliştirmeye çalışıyoruz.”

“Hızla ilerleyen bir yatırım var. 5-10 yıl sonra şeker ölçüm tespit cihazları gibi bir kanser ölçüm ön tanı cihazları olması hedefleniyor. Cihazı insanlar eczanelerden alarak kendi evlerinde test yapacak. Cihaz, insanları kansere karşı önlem alacağı bir konuma getirecek. Biz de bunun Türkiye’deki ayağı olup katkı sağlamak istiyoruz. Elimizdeki bu taşınabilir cihaz, 5-10 yıl sonra herkes evinde ulaşabilecek ve kansere karşı erken tanı yapabilecek hale gelecek. Cihaz sayesinde erken teşhisle hayat kurtarılacak.”

Ürettikleri çip hakkında:

“Çipi kendi özgün tasarımımızı kullanarak ürettik. Bir çipin maliyeti 200-250 lirayken 5-10 liraya indirdik. İnsanlar cihazı alıp çipi takacak. Çipleri kullandıktan sonra da değiştirecekler. Bu çipler eczaneden temin edilebilecek. Cihazı da geliştirerek şeker ölçüm cihazları boyutuna da getireceğiz. Amacımız insanların uzmanlık gerektirmeden tek bir tuşla kanser teşhisi yapabilmesi”


Cihaz ve çiplerin verimlilikleri arttırılacak

İTÜ'lü Öğrenciler Kanserde Erken Teşhis İçin Kullanılabilecek Cihaz Geliştirdi 3
Mehmet Tuğrul Birtek, proje için patent başvurunu yaptıklarını, çalışmaları laboratuvar ortamında denediklerini söyledi.

“Hasta üzerinde cihazı deneme aşamasına geçmedik. Bu daha sonraki aşamamız. Dünyada henüz klinik olarak birebir uygulaması yok. Bunun üzerine çalışmalar devam ediyor. Cihaz ve çiplerin verimliliklerini artırarak, kan üzerinde deneyenlere geçip sonuç almayı hedefliyoruz. Yaptığımız çipler, bir insan saçı kalınlığında bir mikro kanala sahip. Bu çipin içerisine hücreler giriyor ve biz bunları karakterize ediyoruz. Yani kanser hücresi varsa kanda, biz bu hücreleri bir noktada toplayacağız. Bunu hücrelerin boyutsal ve elektriksel farklılıklarından faydalanarak yapacağız. Vücuttaki kan hücreleri ile kanser hücreleri farklılık gösteriyor. Biz bu farklılıkları tespit edip, ‘sizde göğüs kanseri riski tespit ettik, hastaneye git’ şeklinde uyaracağız.”

Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/