İtalya’daki Köprü Faciası Sonrası Türk Karikatüristin Ülkeyi ‘Birleştiren’ Çizimi

At Direktör

At Direktör

"Mükemmel fikirlere sahip olmak, onları satamadığınız sürece işe yaramaz."

İtalya’nın kuzeybatısındaki Cenova kentinde 14 Ağustos’ta çöken Morandi Köprüsü onlarca insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Tüm ülkeyi sarsan bu üzücü olay sonrası en çarpıcı dayanışma ve birliktelik mesajlarından birini Türk karikatür sanatçısı Gökçen Eke paylaştı. Haber ajansı Ansa ise Eke’nin Twitter’da paylaştığı çizimi için “birleştiren tweet” başlığını attı.

İtalya’da yaşayan Eke, Cenova kentinin rakip futbol takımları olan Genoa ve Sampdoria taraftarlarının omuz omuza köprüyü birleştirdiği bir karikatür çizdi.


Gökçen Eke’nin bu çizimi sosyal medyada büyük ilgi gördü, binlerce kez paylaşıldı.


Gökçen Eke özellikle futbolu konu edinmiş karikatürleriyle tanınan bir sanatçı. Kendisi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi mezunu.

36 yaşındaki sanatçı yaklaşık 3,5 yıldır İtalya’da yaşıyor. Kendisi olayla ilgili şu açıklamayı yapmış:

“İtalya’ya küçük yaşlardan bu yana birçok kişinin derecesine hayret ettiği bir sevgiyle bağlıyım. O yüzden öncelikle böyle bir kaza, ihmal beni çok derinden etkiledi.”

BBC’ye konuşan Gökçen Eke, bu değerli çizimini paylaştığında bu kadar ilgi göreceğini tahmin etmediğini söyledi ve sözlerine şunları ekledi:

“Oluşan etkileşim beni gerçekten şaşırttı. Bu denli bir sembol haline gelebileceğini tahmin etmemiştim. Birçok ünlüden mesajlar aldım. Hatta yarın Rai’den evime gelecekler ve bu çizimin nasıl doğduğuna dair fikir sahibi olmak ve çizimlerimi nasıl yaptığımı görmek istediklerini belirttiler.”


İtalya’nın en önemli ve en büyük spor gazetelerinden olan Corriere dello Sport bu çizimi ilk sayfada yayınladı.


Cenova’da hayatını kaybedenler için düzenlnen resmi cenaze törenine katılan İçişleri Bakanı Matteo Salvini, törenden hemen önce Eke’nin çizimini paylaştı.

Matteo Salvini bu tweette, “Acıda birleştik, gerçeğin ve adaletin arayışında birleştik, pes etmemeye kararlıyız” şeklinde yazdı.

Gökçen Eke’nin sembol haline gelen çizimini paylaşan isimler den biri de İtalya milli takımının teknik direktörü Roberto Mancini’ydi.

O da mesajında şunları yazdı: “Futbolun bir oyun olduğunu ve güzel bir taraftarlığın birleştirici olabileceğini ve olması gerektiğini hatırlayalım.”
Kategoriler: Sanat, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/