İsviçreden Kesinlikle Almanız Gereken 5 Ürün

Glocalzone

Glocalzone

"Nothing is out of reach"

İsviçre, biraz pahalı ama oldukça kaliteli ürünleriyle biliniyor. Alışverişe çıkmadan önce fiyat ve ürün araştırması yapmak kesinlikle çok önemli. İsviçre denince akla ilk gelenler hiç şüphesiz çikolata, peynir ve guguklu saattir. Sizin için derlediğimiz İsviçre’den alınacaklar listesine şöyle bir göz atalım o zaman.

1.Guguklu Saat

Dünyada guguklu saatin merkezi 1750’lerden beri Almanya’nın Triberg kasabası olarak biliniyor, fakat İsviçre’nin de guguklu saatleri oldukça ünlüdür. Özellikle saatlerdeki ağaç evi modeli İsviçrelilere özgüdür. Biraz nostaljik hediyeleri seviyorsanız guguklu saat İsviçre’den alınacaklar arasında ilk sıraya konabilir.

2.İsviçre Çakısı

Çakı cebinizde taşıyabileceğiniz ve içerisinde minyatür bir bıçak, şarap açacağı, testere, makas gibi aletlerin bulunduğu kullanışlı bir gereçtir. Victorinox, İsviçre çakısını ilk üreten markadır ve en kalitelileri bu markaya aittir. İlk başta ordu için üretilmeye başlayan çakılar daha sonra dünya çapında sesini duyurmuştur. Eğer siz de doğa tutkunuysanız ya da sadece bu tarz gereçlere ilgi duyuyorsanız İsviçre’den alınacaklar arasına mutlaka bu ünlü çakıları da ekleyin.

3.Peynir

Peynir cenneti olarak anılan bu ülkede 400’ün üzerinde peynir çeşidi bulunuyor. Eğer siz de çeşit çeşit peynirleri tatmayı sevenlerdenseniz İsviçre’den alınacaklar arasına peyniri çoktan yazdınız bile! İri delikli ve meyve aromalı olan çeşidin adı Emmental, daha yağlı ve aromalı olan çeşidinin adı ise Gruyere’dir. Daha baharatlı peynirlerden hoşlanıyorsanız Appenzeller size hitap edecektir. Peynirle yapılan en bilindik yiyecekleri ise fondüdür ve Vacherin Fribourgeois fondü yapımında kullanılan bir peynir çeşididir, gitmişken denemeden dönmeyin deriz.

 4.Çikolata

İsviçre’den alınacaklar arasına tatlı bir şeyler eklemenin vakti geldi, çikolata da burada devreye giriyor. Bern kentinde her yıl 7 milyon kutu Toblerone üretiliyor olması zaten İsviçre’nin başlı başına bir çikolata cenneti olduğunu kanıtlar nitelikte. Ülke sınırlarına girdikten sonra çikolata almadan dönenleri ayıplıyorlarmış diye duyduk. (:

5.Kol Saati

Geniş bir marka yelpazesine sahip olan kol saatleri İsviçre’den alınacaklar arasında çoktan yerini aldı bile. Rolex, Audemars, Piguet, Cartier, Blancpain vb. pahalı ve şık saatleri tercih edebilirsiniz, ya da Swatch gibi daha spor ve kullanışlı markalara yönelebilirsiniz.

Bunların yanı sıra Helvetiaplatz meydanında kurulan bit pazarına bir göz atın deriz. Bu pazarda çeşitli antika eşyalar ve ikinci el kıyafetler bulabilirsiniz. İyi alışverişler!

Eğer İsviçre’ye gitmenize daha çok varsa ve bu ürünlere sahip olmak için can atıyorsanız, bu ürünlere gezginler aracılığıyla GLOCALZONE‘dan ulaşabilirsiniz!

 

Kategoriler: Gündem, Seyahat, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version