İstifayla Başlayan Bir Girişim: Patju [röportaj]

Burak Yalçın ve Berkay Türkmen, yazılım uzmanı iki ortak. Geçmişte aynı işte çalışıyorlar ama girişimleri için gözlerini karartıp istifa etmişler.

Berkay, internet siteleri üzerinden para kazanmaya başlayınca yazılıma merak sarıyor. Öğrendikçe kurumsal hayatta kendimi geliştirmeye karar veriyor ve belli bir aşamadan sonra da bilgilerini kendi yararına kullanabilmek için zaten sürekli zihninde dönen girişim fikirlerine karşı koyamıyor ve girişimcilik yolculuğuna başlıyor. Bu süreçte de iş ortamında Burak’la tanışıyor, beraber birkaç proje deniyorlar ve para da kazanıyorlar. Sonunda da daha büyüğünü hedefleyip Patju’yu yapmaya başlıyorlar.

Burak ise, staj yaparken ajanslarda çalışıp kendini yazılımsal olarak geliştirme fırsatı buluyor ve sektörü tanımaya başlıyor. Kurumsal firmalara yönelik yazılım çalışmalarını yürütüyor. Ajansta çalışınca hem reklam hem de yazılım olarak her açıdan kendini geliştirirken Berkay’la tanışıyor ve beraber yazılım olarak yapabileceklerinin sınırı olmadığını görüyor.

Sonraki süreci kendilerinden dinliyoruz.

– Projenizden bahseder misiniz nasıl aklınıza geldi?

 • Burak: Bir gece mobil uygulama marketlerinde uygulamalara bakarken yurtdışında çok ilgi gören bir uygulama gördüm. Görür görmez aklıma fikirler yağmaya başladı ve Berkay’ı aradım.. Projelendirince üstüne çok daha fazla şey koyabileeğimizi fark ettik ve oyunnlaştırılmış sosyal içerik uygulaması olarak tanımladığımız Patju’yu yapmaya karar verdik. Patju’da herkes kendi istekleri doğrultusunda onaylanmak üzere içerik üretebiliyor ve birbirini takip edebiliyor. İki farklı şablondan oluşuyor. Bunlardan birisi kullanıcıların oylanmak üzere oluşturdukları içerikler, diğeriyse kullanıcıların CEOtudent gibi içerik oluşturabildikleri kısım. Burada da etkileşimli içerik oluşturarak kullanıcıdan feedback alınabilecek.

– Patju ismi nerden aklınıza geldi?

 • İsim ararken uygulama taslak aşamasındaydı ve kullanmayı denerken çıkan yansıma pat sesiyle açılışı yaptık, globale de uygun olabilecek şekilde anlamsız bir isim bulalım dedik ve ju ekiyle bitirdik.

– Patju kimleri hedefliyor?

 • Patju genel olarak eğlenmek isteyen canı sıkılan gençleri hedefliyor ama bununla da sınırlı değil. 7’den 70’e herkesin kullanabileceği kadar basitleştirmeye çalıştık.

– Neler barındırıyor şu an Patju?

 • Şu an sadece fotoğraf üzerinden seçim imkanı veriyoruz ama önümüzdeki güncellemelerde gif, video benzeri çok fazla eklemek istiyoruz.

– Hangi platformlarda varsınız?

 • Şu an sadece webde ve Ios’ta varız, çok yakında da Android’e çıkmayı düşünüyoruz.

– Test sürecinin tepkileri ne yönde?

 • Biz test sürecini daha uzun tutmayı düşünüyorduk ama beklediğimizin kat kat üstünde ilgi gördük ve test sürecini kısaltmaya karar verdik. 500.000’den fazla  etkileşime ve binlerce kullanıcıya erişmiş durumdayız. Kullanıcılarımız hızla içerik üretmeye başladı. Burada çok enerjik bir topluluk yaratmaya başladık. Hatta ufak tefek fenomenlerimiz bile var şu an. Sektörün büyük birkaç yatırımcısı da yakından ilgileniyor Patju’yla.

– Şu an ne durumdasınız ve fonu nereden sağlıyorsunuz?

 • Alt yapımızı tamamladık ve tamamen reklama, tanıtıma verdik kendimizi.Tabii bu tanıtım süreci de oldukça masraflı. Bu ihtiyacı da Patju’ya başlamadan elde ettiğimiz gelirle karşılıyoruz.

– Yoğunluğunuzla sosyal ilişkilerinizi nasıl idare ediyorsunuz?

 • Bu konuda 2 kişi olmanın avantajları çok fazla. Birimiz motive olamadığında mutlaka diğerimiz ona destek oluyor. Arkadaşlar konusunda da zaten çoğu arkadaşımız ortak ve bu konularda da anlayışlılar. Zorlu bir yola çıktığımızı bilip buna göre davranıyorlar.

– Girişimcilikte en sevdiğiniz ve en sevmediğiniz şey ne?

 • Şimdiye kadar aslında beklemediğimiz şekilde her şey çok fazla yolunda gitti. Bizim ilk girişimlerimizden biri olsa da ajans deneyiminden dolayı çok fazla batan veya çıkan start up gördük ve bu bize çok tecrübe kazandırdı. Olumsuz olarak bildiğimiz çoğu şeyi de çok yaşamadık aslında.

– Gelecek hedefleriniz neler?

 • Gelecek hedeflerimizi bir türlü sabitleyemiyoruz. Çünkü kendimize defalarca hedef koyduk ancak hep ilerisine geçtik Patju’yla. Sanırım biraz heves ve inancımızla alakalı. Belirlediğimiz çoğu rakamı altüst ettik bu sebeple hedef koymak bizi sadece şaşırtıyor.

– Tanıtım için neler yapıyorsunuz?

 • Şu an Instagram reklamlarını deniyoruz ve kullanıcılar da çok beğeniyorlar, birbirlerine anlattıklarını da bolca duyuyoruz. Çok hızlı bir organik yayılım elde ettik bu sayede.

– Ekibinizi genişletmeyi düşünüyor musunuz?

 • Biz öncelikle dar arkadaş çevresinden bir içerik ekibi oluşturduk. Ama bu hızlı büyümeyle birlikte ekibimizi geliştirmeyi düşünüyoruz. Bunun için de start up deneyimi yaşamak isteyen özellikle öğrenci kulüpleri ve sosyal aktivitelerine meraklı arkadaşlarımızı aramıza bekliyoruz. Bizimle [email protected] üzerinden iletişime geçebilirler.

– Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

 • CEOtudent’a bu keyifli röportaj için teşekkür ederiz. Severek takip ediyoruz. 🙂

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/