İstanbul’da Yapılan 12 Milyon TL’lik Bitcoin Gaspının Suçluları Yakalandı

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Bir iş adamı, 7 Kasım’da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosuna giderek önce kaçırıldığı ve hemen ardından 12 milyon TL değerindeki Bitcoin’in gasp edildiği beyanında bulundu. Savcılığın verdiği talimatla Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri soruşturmayı başlattı.
Güvenlik kamera görüntülerini inceleyen polisler, 10 Kasım’da eş zamanlı bir operasyonla G.S ,U.K ,S.Ö ve H.Ö. ismindeki şüphelileri gözaltına aldı. Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda 2 adet ruhsatsız silah, 11 adet cep telefonu, 3 bilgisayar, 3 tablet ve 6 Bitcoin cihazı ele geçirildiği öğrenildi.
Şüphelilerden G.S.’nin 19 adet bilişim sistemi kullanarak nitelikli dolandırıcılık suçlarından arandığı ve 10 farklı davadan da 30 yıl hapis cezasının olduğu bildirildi. Şüphelilerin, bu yılın Ekim ayında İstanbul Büyükçekmece’deki bir işyerinden Bitcoin algoritmaları üreten 100 bin TL değerindeki 11 adet mining cihazlarını da gasp ettikleri öğrenildi. Operasyon sonrasında yetkililer, 12 milyon TL değerindeki 450 Bitcoin’i sahiplerine iade ettiler.
İşte o gasp anına ait kamera görüntüleri:

Kategoriler: Gündem, Legal, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/