İstanbul Üniversitesi, CERN’de Gerçekleştirilen CMS Deneyinin Resmi Üyesi Oldu

WonWoman

WonWoman

Kırmızı her zaman kazanır | @SouthCarolina

20 Şubat 2019

İstanbul Üniversitesi Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) araştırma faaliyetleri yürüten Kompakt Müon Selenoid (CMS) deneyine “tam üye” statüsünde kabul edildi.

Üniversiteni kendi yaptığı açıklamada, İstanbul Üniversitesi’nin CERN’de yürütülen ve insanlık tarihinin en büyük araştırmalarından kabul edilen CMS deneyine, 8 Şubat 2019’da tam üye olduğu bildirildi.


“CERN yalnızca bir araştırma merkezi değil”

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Suat Özkorucuklu, AA’ya yaptığı açıklamada CERN’in yalnızca bir araştırma merkezi olmadığını belirterek şunları söyledi:

“CERN, günümüz teknolojilerinin üretildiği, insanlık yararına çalışan bir merkez olarak düşünülmeli. CERN’de fizik araştırmalarının yanı sıra dedektör geliştirme, bilgisayar, hesaplama, iletişim teknolojileri, büyük dataların analizi, radyasyon güvenliği ve benzeri birçok konu üzerinde çalışmalara devam edilmektedir.”


“17 bin 500’den fazla araştırmacıya ev sahipliği yapıyor”

Prof. Dr. Suat Özkorucuklu, 22 üye ülkesi olan CERN’in, dünyanın her yerinden 17 bin 500’den fazla araştırmacıya ev sahipliği yaptığı bilgisini de paylaştı.

“Buradaki amaç, İstanbul Üniversitesi’nin CERN’de temsil edilmesini sağlamak ve etkinliğini artırmaktı. Bu amaçla CMS deneyine tam üye olmaya karar verdik.”

Bu deney için çalışmalarına 1998 yılından beri devam ettiğine dikkat çeken Özkorucuklu sözlerine şu şekilde devam etti:

“Amerika’da doktora öğrencisi olarak başladığım çalışmalarıma, 2001’de Türkiye’ye döndükten sonra Boğaziçi Üniversitesi şemsiyesi altında yürütmeye başladım. 2013’te İstanbul Üniversitesine davet edildim. Buradaki amaç, İstanbul Üniversitesi’nin CERN’de temsil edilmesini sağlamak ve etkinliğini artırmaktı. Bu amaçla CMS deneyine tam üye olmaya karar verdik. Bunun için çoğu çalışmalara o günden başladık ve bugüne kadar devam ederek geldik.”

Üniversitemizi ve öğretim görevlilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz. ???

Yorumlar (0) Yorum Yap

/