İsrail’in Ay’a Gönderdiği Uydu Dünya Dışındaki İlk Koloninin Başlangıcı Olabilir

Rorschach

Rorschach

"Gözcüleri kim gözleyecek?"

8 Ağustos 2019

The Guardian gazetesinden bilim Editörü Ian Sample, İsrail’in Ay’a çakılan uzay aracı Beresheet’te binlerce su ayısı (tardigrad) olduğunu yazdı.

ABD merkezli Arch Mission Foundation, bu canlıların binlercesini İsrail’in Behersheet adlı uzay aracına yüklemişti. Tahmin edilebileceği üzere derneğin amacı gelecekte yaşanmaz bir gezegenimiz olması ihtimaline karşılık yaşanabilir başka gezegenler bulmak.
Behersheet, görevini tamamlayamamış, Ay’a inmek yerine çakılmıştı. Arch Mission Foundation’ın kurucusu Nova Spivack’ın yaptığı açıklama da bir hayli ilginçti:

“Bizim kargomuz, o görevden sağ çıkan tek şey olabilir.”


Neden Su Ayıları (Tardigrad) Gönderildi?

Gezegenin en dayanıklı canlısı olarak adlandırılan su ayılarının 520 milyon yıl – 100 milyon yıl öncesinde ortaya çıktığı düşünülüyor. Bu canlılar 150 derece ile -272 derece arasındaki sıcaklıklarda yaşayabiliyor. Şartlar ne olursa olsun, hayatta kalabiliyorlar.
Uzmanlar, su ayılarının Ay’da da hayatta kalabileceklerini tahmin ediyor. Genel olarak Ay’da yaşamanın diğer canlılar için engel olduğu atmosfersizlik ve radyasyon su ayılarını etkilemiyor.
Bu mikroskobik ölçüde ve her yerde yaşayabilen canlıların tek sorunu Ay’da üremelerinin mümkün olmamaları. Kendini dondurarak hayatta kalan su ayıları, yeniden harekete geçmek için suya ihtiyaç duyuyor.
Geçtiğimiz aylarda Antartika’da bir sondaj çalışması sırasında da kalıntıları bulunan su ayıları, yaşam kalıntısının nadir görüldüğü yerlerde bile yaşamış. Bakalım su ayılar yeni ortamlarında neler yapacak?

2022’de Instagram Hesabınızı Büyütmek İçin Bilmeniz Gereken 5 Efsane Tüyo

Pandemi ile ticaretten eğitime, içerikten sosyal yaşama kadar her noktada dünyanın dijitalleşmesi giderek hızlandı. Dolayısıyla sosyal medyada büyük kitlelere ulaşmak hem m...

2022’de Instagram Hesabınızı Büyütmek İçin Bilmeniz Gereken 5 Efsane Tüyo 2022’de Instagram Hesabınızı Büyütmek İçin Bilmeniz Gereken 5 Efsane Tüyo

Yorumlar (0) Yorum Yap

/