11-13 Ekim 2018 | Haliç Kongre Merkezi
9 Ekim 2018
İsmini Su ve Tarihten Alan Semt: Taksim’in Adı Nereden Geliyor?
Taksim... İstanbul’un tarih kokan merkezi... İstanbul’a yolu düşenlerin mutlaka ziyaret ettiği, İstanbul’da yaşayanların ise buluşma noktalarının başında gelen Taksim’in isminin nereden geldiğini biliyor musunuz? Birlikte Taksim’in geçmişine yolculuk yapalım ve bu ismin hikayesini birlikte öğrenelim. Yazımızı okurken bir bardak suyu yanınıza alın, nedenini anlayacaksınız.
Su, insanlık tarihine etki eden en önemli kaynaklarımızdan birisidir. Neden böyle bir cümleyle giriş yaptığımızı merak ediyorsunuz değil mi? Çünkü su, İstanbul’un kalbi olan Taksim’in ismine de etki ediyor. 
İstanbul, 15. ve 18. yüzyılları arasında büyük bir su sorunu yaşamaktaydı. Denizle iç içe bir şehir olmasına rağmen, iç bölgelere suyun ulaştırılması konusunda problemler yaşanıyordu. III. Ahmet döneminde yapımına başlanan ve 1732’de I. Mahmut döneminde tamamlanan maksem ile Belgrad Ormanı Bentleri ve Bahçeköy’de yer alan derelerden gelen sular; evlere, hamamlara ve çeşmelere dağıtılmaya başlandı. Beyoğlu’nda, İstiklal Caddesi’nin girişinde yer alan bu maksem, daha sonraları o bölgeye adını verecek olan Taksim Maksemi olarak adlandırıldı. Suların taksim edilmesinden dolayı makseme bu isim verildi ve isim etkisini artırarak tüm semte yayıldı ve bölgeye Taksim ismi verildi. Taksim Maksemi sayesinde, İstanbulluların su sorunu büyük ölçüde çözüme kavuştu.
Taksim Maksemi’nin cephesinde şu ayete yer verilir: 

"Her şeye su ile hayat verdik."

Suyu tükenmiş olmasına rağmen hala ayakta ve sağlam olan Taksim Maksimi, 2008 senesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildi ve Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi olarak hizmete açıldı.

Eskiden olduğu gibi suyun önemi artarak devam ediyor. Suyun bugününün ve geleceğinin konuşulacağı, dünyaca ünlü isimlerin konuk olacağı "İstSu" İstanbul Su Kongresi ve Fuarı, 11 – 13 Ekim tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. İstanbul Su Kongresi ve FuarI, su profesyonellerinin ve akademisyenlerinin su lireratürüne katkı sağlaması, profesyonel kadroların karışılaştıkları su sorunların incelenecek.

Detaylı bilgi ve online kayıt formuna buradan⇗ulaşabilirsiniz.

3
Bizi Facebook'tan takip edin.

arrow_upward