İşitme Engelli Öğrencilere Matematiği İşaret Diliyle Anlatan Gönüllü Öğretmen

WonWoman

WonWoman

Kırmızı her zaman kazanır | @SouthCarolina

İstanbul Şişli’de Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nda bir matematik kursunda gönüllü öğretmenlik yapan 23 yaşındaki Pelin Baykan, İstanbul Üniversitesi matematik mezunu. “Yardım etmiyorum, sadece destek oluyorum” diyen Baykan, ailesinde işitme engelli olmadığını, kişisel bir istekle işaret dili öğrenmeye başladığını söylüyor. Her şey, metroda gidip gelirken işitme engellilerin birbiriyle konuşmalarının dikkatini çekmesiyle başlıyor. Ve devamını şu şekilde anlatıyor:

“Aralarındaki mükemmel iletişimi görüyordum. Yerlerinde durmuyorlar. Eller, bedenler sürekli hareket ediyor. Aslında çok konuşkanlar. Neden bir konuşan ve sağır anlaşamasın dedim. Bir kursa gittim. Sağır bir bireyden öğrendim işaret dilini. Her sabah ayna karşısında rüyamı kendime işaret diliyle anlattım. Bir-iki arkadaş edinince çevrem genişledi. Beni aralarına aldılar. İki senedir onlarlayım. Pozitif enerjileri çok fazla.”

Pelin Hoca’nın bireysel merakla başlayan öğrenme isteği eğitimde fırsat eşitsizliklerini, işitme engellilerin yaşadığı zorlukları görünce birden ‘öğretme isteği’ne dönüşüyor. Türk İşaret Dili destekli işitme engelli topluma eğitim veren bir sosyal girişim olan ‘Anlatan Eller’i kuruyor. En çok matematiği öğrenmede zorluk yaşadıklarını belirten Baykan, manava gidip toplama-çıkarma, para alıp-verme gibi yöntemlerle soyut kavramları somutlaştırdığı videolar çekerek, YouTube’a yüklüyor.
YouTube ve Facebook’tan onlara seslenerek, hangi konularda zorlandıklarını sorup, derslerini buna göre hazırlıyor.
Baykan, Şişli Belediyesi’yle görüşerek, dersleri sınıfa taşıdı. Her hafta perşembe sabah ve akşam, iki gruba ücretsiz matematik kursu veriyor. Şu anda tam 28 öğrencisi var. Hürriyet’in kendisiyle yaptığı röportajda ilginin yoğun olduğunu belirterek, “Çekmeköy, Beylikdüzü, Büyükçekmece’den gelen oluyor” diyor. Bir de isteği var: “Gelecekte işitme engelli öğretmenler de olsun.”

“Biri bana ‘İki elinin ışığı bizleri aydınlatacaktır’ demişti. Çok etkilendim, o cümleyi hayatımın en üstüne taşıdım. İşimden istifa ettim. Videolara yöneldim.”

Öğrencilere de öğretmenleri hakkında fikirleri sorulduğunda bakın nasıl cevaplar veriyorlar.

Eda Tavacı

Eda Tavacı: Bilgi Üniversitesi’nden iki yıl önce mezun oldum. Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) girdim ama başarılı olamadım. DGS’de işitme engelliler için eğitim olmalı. Bu kursun olmasına çok sevindim. Matematik çok konuşularak anlatılıyor. DGS ve Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (EKPSS) hazırlanıyorum. Türkiye’nin ilk sağır baleriniyim. İşitme engelli miniklere eğitim vermek istiyorum.

Çiğdem Güllek

21 yaşındayım. Liseden yeni mezun oldum. Üniversite sınavını kazanamadım. Öğretmen hep konuştuğu ve işaret diliyle anlatmadığı için matematik öğrenemedim. Bu sene sınava ve KPSS’ye gireceğim. Resim öğretmeni olmak istiyorum. İşitme engelli küçük çocuklara resim öğreteceğim.
Kendisinin küçük bir röportajını da buraya bırakıyorum.
Kategoriler: Başarı, İlham

Yorumlar (0) Yorum Yap

/