IŞİD Tarafından Kaçırılan Doktora Öğrencisini Paralı Asker Tutarak Kurtaran Tez Hocası

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

IŞİD, birçok ailenin parçalanmasına ve büyük acılara yol açtı ve açmaya devam ediyor. İsveçli profesör Charlotta Turner, bir ailenin parçalanmasına izin vermedi ve inanılmaz bir kurtarma operasyonu düzenledi. Iraklı doktora öğrencisi Firas Jumaah’ı ve ailesini, IŞİD baskısından kurtaran profesör, tez danışmanlığını insani göreve dönüştürerek bir ailenin hayatını kurtardı.
Olaylar, 2014 yılında, Profesör Charlotta Turner’ın doktora öğrencisi Firas Jumah’tan aldığı bir mesajla başladı. Bir hafta içinde dönemezse tezini bitiremeyeceğini bildiren bu mesaj, bir kurtarma operasyonun fişeğini ateşledi.
Irak’ta yaşayan eşinden bir telefon alan Jumaah, IŞİD’in komşu köye saldırdığını ve tüm erkekleri öldürürken kadınları köle olarak yanlarına aldıklarını duyduğunda dehşete kapıldı. Yezidi olan Jumaah ve ailesi, IŞİD’in öncelikli hedefleri arasında yer alıyordu. Eşinin ve çocuklarının yanında olmak isteyen Jumaah, ilk uçakla Irak’a gitti.
Kurtulmak adına hiçbir umudu olmadığını belirten Jumaah, ne olup bittiğini bildirmek istediği için tez danışmanı Turner’a mesaj attığını ifade etti. Profesörün ne yapacağına dair herhangi bir fikri yoktu.
Lund University’de analitik kimya profesörü olan Charlotta Turner, hemen üniversitenin güvenlik şefiyle irtibata geçti. Hızlı bir şekilde tüm dünyadaki güvenlik şirketlerini aramaya giriştiler. Birkaç gün sonra ağır silahlarla donanmış dört paralı asker, Jomaah  ve ailesini, saklandıkları fabrikadan kurtardılar ve Erbil Havaalanı’na güvenli bir şekilde getirdiler. Sağ salim evine dönen Jomaah, kendisini bir taraftan çok şanslı, bir taraftan da annesini ve kardeşlerini arkada bırakmak zorunda kaldığı için korkak hissettiğini ifade etti. Güzel haber şu ki, Jomaah’ın ailesinin tamamı IŞİD zulmünden zarar almadan kurtuldu.
Büyük bir operasyon sonucunda İsveç’e dönen ve başarılı bir şekilde doktora tezini hazırlayan Jomaah, şu an Malmö’de bir ilaç firmasında çalışıyor. Profesör Turner’ın, danışmanı olduğu öğrencisi için giriştiği hummalı kurtarma çalışması, ancak 4 yıl sonra haber olarak duyuluyor.
Tüm bu olaylar sonrasında Profesör Turner ve Jomaah, tez danışmanlığı konusuna yeni bir soluk getiren bir operasyona imza attılar.

Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/