İşe Alınmanızı Sağlayacak 7 Nitelik

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

Bir işe alım sürecinden geçiyorsunuz. Her bir adımınıza dikkat ediyorsunuz. Kendinize ait detayları sıradanlıktan kurtararak şansınızı artıracağınızı düşünüyorsunuz. Ama asıl sıradanlıktan kurtarılması gereken fikirlerimiz, bakış açılarımız, vizyonumuz…

Farklı sektörler, farklı şirketler ve farklı roller, farklı beceri ve özellikler gerektirir. Fakat en iyi ve en sıra dışı adaylar ağırlıklı olarak şu 7 özelliği gösteriyor.

1) Çok yönlü düşünen bir zeka
Muhakeme gücü, yaratıcılık, sezgi ve hayal gücü gibi soyut nitelikler büyük liderler için elzem. Çünkü bunlar sayesinde inovasyon mümkün olur. Bu özellikler an ez mantık, ayrıntıcılık ve finansal okuryazarlık kadar önemli, hem de reklamcılıktan tutun, yazılım ve mühendisliğe kadar her sektörde.

2) Münazara becerisi
Liderlerin çevresi her şeye kafa sallayan çalışanlarla dolu olursa hiç kimse bir şey öğrenemez. İyi çalışanlar sözlerinin arkasında durabilenler ve bunu ifade edebilenlerdir, hatta başkalarının duymak istemeyecekleri şeyleri söylemeleri gerekse bile.

3) Uluslararası vizyon
En iyi adaylar sürekli sorgulayan, dışarıya açık ve uluslararası bakış açısı olanlardır. Fikirler saniyeler içerisinde dünyayı dolaşırken dar kafalı olamazınız.

4) Yeniye açlık
Bu insanları ülke sınırlarının dışına bakmaya iten merak duygusudur ve bu duygu aynı zamanda onları yeni şeyler öğrenme konusunda takıntılı hale getirir. Yüksek başarı gösterenler sürekli yeni teknolojilere, yeni fikirler, yeni trendlere yönelir, statükoyla mutlu olmaz.

5) Hızlı karar alırlar
Strateji kritik önem taşıyabilir; fakat uygulama olmadan hiçbir işe yaramaz. Siz düşünedururken, rakipler yol alır.

6) Daldan dala konmazlar
Kalıcı bir etki bırakmak için kendinizi sevdiğiniz bir işe adamanız gerekir.

7) Kazanma hırsı
Kazanmayı önemseyin ve kaybetmekten hoşlanmayın. En iyi adaylar en rekabetçi karakteri taşıyanlardır.

Sir Martin Sorrell’in, “7 Qualities That Will get You Hired” yazısından uyarlanmıştır.
  

Kategoriler: İş, Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/