İş Yerinde Nöroçeşitliliğe Yer Ver!

Melisa Pirinççi

Melisa Pirinççi

Never Stop Exploring ✨

Farklılıklarımız bizi diğerlerinden ayıran yegane şeydir. Bizi biz yapan , eşsizleştiren ve öne çıkaran…
Peki biz farklı olana saygı duyuyor muyuz? Duyuyorsak farklılıklara , bizden farklı olanlara hayatımızda
gerekli yer açıyor muyuz ? 

Maalesef ki bazılarımız farklı olmanın aynı zamanda özel olmak olduğunu hala kabullenemiyor. Bunun bir örneği de John. John veri analitiği konusunda bir usta. Üstelik iki farklı alanda yüksek lisansa sahip hem de onur öğrencisi olarak mezun olmuş. Böyle yetenekli , başarılı bir bireyin şirketler tarafından kapılmaması imkansız değil mi? Ne yazık ki John’un hikayesi bu kadar kolay olmamış. Farklılıklara değer veren bir firmayla karşılaşana kadar çoğu firma tarafında reddedilmiş ve iki yıl boyunca kabul görene kadar mücadele etmiş
Farklılıklar Başarıyı Beraberinde Getiriyor
John Otizm Yelpazesi Bozukluğu olan insanlardan sadece biri. ABD Hastalık Kontrol ve Koruma
Merkezinin verilerine göre her 42 erkeğin ve her 189 kadının birinde otizme rastlanmakta.
Ayrıca araştırmalar gösteriyor ki otizm ve disleksi gibi bazı rahatsızlıklar patern tanıma, hafıza ve matematik alanında başarıyı beraberinde getirmekte. 

İş Yerlerinde Nöroçeşitliliğe Yer Veren Şirketler
Son yıllarda iş yerlerinde nöroçeşitliliğe yer verip işe alım politikalarını bu doğrultuda esnekleştiren
şirketler de var. Bu şirketler arasında SAP, Hewlett Packard Enterprise, Microsoft, Willis Towers Waton, Ford ve EY bulunuyor. Bunun dışında aralarında Caterpillar, Dell Technologies, Deloitte, IBM, JPMorgan Chase ve UBS’in olduğu şirketler, bu yöndeki girişimlerini başlattı. Bu yöndeki girişimlerden biri de Türkiye Eker Süt Ürünleri GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. firmasına ait. Proje, otizmli yetişkinlerin bir fabrika ortamında uygun koşullar sağlandığında ve doğru yöntemlerle eğitimleri tamamlandığında iş ve yaşam koçlarının desteği ile çalışabileceklerini göstermeyi amaçlamakta. Eker, “Otizmli Bireyler Eker’le İş Gücünde” projesiyle otizmli çalışan birey sayısını 12’ye çıkarmayı planlamaktadır. Ülkemizde de böyle güzel örnekleri görmek gurur verici.  

Nöroçeşitliliğin Şirketlere de Faydası Var!
Nöroçeşitliliğe odaklanmak şirketlere rekabet avantajı da sağlıyor. Otizmli bireyler, pozisyona göre
değişmekle birlikte ortalamanın yüzde 48 ila yüzde 140 üzerinde iş üretebiliyor. Disleksi ya da otizmli bireyler, analitik zeka, matematik, istatistik gibi alanlarda çok başarılı olabiliyor. ADHD’li bireylerse yüksek hayal güçleriyle öne çıkıyor. Disleksilerin yüzde 84’ü muhakeme, olasılıkları değerlendirme ve karar vermede ortalamanın üzerindedir. Bu yetkinlikler günümüz çalışma hayatında en çok aranan ve işverenlerin bulmakta en çok zorlandıkları özelliklerdir aslında. Bunun farkına varan bilişim ve teknoloji şirketleri başta otizmli bireyler olmak üzere nöroçeşitliliğe sahip kişileri işe alıyor. Bu da kalifiyeli çalışanlara sahip olmuş firmalara başarı getiriyor. 

FARKLILIKLARA SAHİP ÇIKALIM!

https://www.globaltechmagazine.com/2017/10/05/calisana-onem-veren-firmalarin-gelecegi-parlak-olacak/
https://www.projx.com.tr/blog/norocesitlilik
https://burcuozcelik.wordpress.com/2019/11/11/iste-otizm/
Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/