l İş Hayatının Başarılı Liderlerinden Genç Lider Adaylarına 7 Kritik Tavsiye - CEOtudent

İş Hayatının Başarılı Liderlerinden Genç Lider Adaylarına 7 Kritik Tavsiye

CepteTamir

CepteTamir

Akıllı telefonlara yerinde tamir hizmeti sunan bir servis. https://ceptetamir.com

Üniversite, kendinize yatırım yapmanız için iyi değerlendirmeniz gereken bir dönemdir. Bu dönemde, kendinizi tanımaya başlarsınız ve gelecek hakkında fikirleriniz doğrultusunda adımlar atmaya başlarsınız. Öğrenciyken de sonrasında da hayatınız boyunca birçok yetkinliğe sahibi olursunuz. Bunlardan en önemlisi belki de liderliktir. Sizin için dünyanın önde gelen liderlerinden önemli tavsiyeleri bir araya getirdik.

1) Richard Branson – Geriye bakmayı düşünme.

İş Hayatının Başarılı Liderlerinden Genç Lider Adaylarına 7 Kritik Tavsiye 1
Virgin grubunun kurucusu ve dünyanın önde gelen girişimci liderlerinden birisi olan Richard Branson’a bu öğretiyi annesi aşılamış. Asla geriye dönüp bakmadan daima ilerisi için hareket etmek Branson için bir hayat felsefesi. Yaptığı hataları veya elde ettiği başarıları tekrar tekrar düşünmüyor Branson, bunları birer tecrübe olarak görüp yoluna devam ediyor.

2) Steve Jobs – Sadece tutkunun değil, daha büyük şeylerin peşinden koş.

İş Hayatının Başarılı Liderlerinden Genç Lider Adaylarına 7 Kritik Tavsiye 2
Steve Jobs’ın detaylı biyografisini hazırlayan Walter Isaacon, Jobs’ın ölmeden önce söylediği bir sözden çok etkilendiğini belirtiyor. “Evet, herkes tutkuyu takip etmek hakkında konuşuyor ama hepimiz tarihin akışının bir parçasıyız. Tarihte akarken arkanda bir iz bırakmak zorundasın, topluma ve diğer insanlara yardım edecek bir şey. Bundan 20, 30, 40 yıl sonra, insanlar senin hakkında, ‘Onun sadece bir tutkusu yoktu. O, insanların yararlanacağı bir şeyler yaratma derdindeydi.’” Gerçek liderler, tutkularının peşinde koşarken diğer insanların hayatlarına değer yaratmaya çalışırlar.

3) Warren Buffet – Alçakgönüllük alıştırmaları yap.

İş Hayatının Başarılı Liderlerinden Genç Lider Adaylarına 7 Kritik Tavsiye 3
Dünyanın en zengin isimleri listesinde sürekli olarak ilk sıralarda yer alan Warren Buffet, alçakgönüllülük konusunda oldukça özenli bir lider. Buffet’a göre bu bir liderin olmazsa özelliklerinden birisidir. Alçakgönüllülük sayesinde bir lider, ekibiyle ve iş yaptığı partnerleriyle çok daha kolay iletişim kurulabilir. Ayrıca alçakgönüllülüğün bir erdem belirtisi olması, o kişinin prensipleri olduğunu ve inandığı değerleri koruduğunu gösterir.

4) Eric Schmidt – Daha fazla evet de.

İş Hayatının Başarılı Liderlerinden Genç Lider Adaylarına 7 Kritik Tavsiye 4
Google’ın ve Apple’ın üst düzey pozisyonlarında önemli kararlar alan Eric Schmidt, bu başarısını daha fazla şeye evet demeye borçlu olduğunu düşünenlerden. Schmidt, “Daha fazla şeye evet demenin bir yolunu bulun. Yeni bir ülkeye davete evet deyin, yeni birileriyle tanışmaya evet deyin, bir şeyler öğrenmeye evet deyin. Evet, ilk işinizi nasıl alacağınızın anahtarıdır.” diyerek yeni tecrübelerin ve sürprizlerin önemini vurguluyor.

5) Marissa Mayer – Bir şey belirle ve onu mükemmel hale getir.

İş Hayatının Başarılı Liderlerinden Genç Lider Adaylarına 7 Kritik Tavsiye 5
Yahoo’nun başarılı eski CEO’su Marissa Mayer, daha önce Google’da üst düzey yöneticilik görevindeydi. Mayer, karar alırken seçenekleri çok dikkatli değerlendirdiğini ve bir tanesini seçtikten sonra o kararı mükemmel hale getirmek için çalıştığını belirtiyor. Bu felsefeyi, hayatınızın her alanında uygulayabilirsin. Kariyer seçiminizi yaparken de, tercihini yaptıktan sonra onda daha iyi olmak için, uzmanlaşmaya çalış. Bu liderlik özelliklerini de geliştirecektir.

6) Bill Gates – Sadeliği ve basitliği tercih et.

İş Hayatının Başarılı Liderlerinden Genç Lider Adaylarına 7 Kritik Tavsiye 6
Bill Gates’e göre sade tercih yapmak, bir dahilik örneğidir. Basit kararlar, hayatı daha yaşanılır kılar ve işlerin sürdürülmesine yardımcı olur. Bu sayede günün yorgunluğu seni daha az etkiler ve enerjin daha yüksek olur. Bir lider için sadelik, hayat kurtaran bir kolaylıktır.

7) John Chen – Süperstar olmak kariyerine zarar verir.

İş Hayatının Başarılı Liderlerinden Genç Lider Adaylarına 7 Kritik Tavsiye 7
BlackBerry’nin CEO’su John Chen’e göre birçok çalışan yaptıklarını ve kendini gösterebilmek için agresif bir şekilde gösteriş peşindedir. Bu yapılan, çalışma arkadaşlarının antiptatisini kazanmak ve yönetim tarafından bencillik olarak algılanma sonuçlarını doğurur. İyi bir lider, iyi bir ekip üyesidir. Ekip arkadaşlarının başarısını kendi hanesine yazdıran kişiler, farkında olmadan kariyerlerine zarar verir.
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/