İRİSİN ETKİSİ

Daha önce duymuş muyduk bu terimi? İrisin’i? Belki birçoğumuza yabancı geliyor lakin kendisinin varlığını 2011 de keşfediyoruz.Yıllardır aramızda ve evrim yolculuğumuzda her daim gelişimini sürdürdü.Bir yağ dokusu İrisin.Hem de bilindik yağ dokularının rengi olan beyazın aksine kahverengi bir yağ dokusu kendisi.Rengi kadar işleviyle de ayrılıyor türdeşlerinden.

   Gelelim işlevsel ve karakteristik özelliklerine.Öncelikle yağ dokuları denildiğinde aklımıza ilk gelen tabirler genel olarak : kilo,fazlalık,fiziksel aktivite,kışın koruyan,enerji deposu  vb.
   Her durumda olduğu kadar fiziksel aktiviteler de yağ dokularıyla haşır neşir olurlar.Sporla ilgilenen,sağlığına ve beslenmesine dikkat eden,insan anatomisini anlamak isteyen bizler biliriz ki aslında biz bu iki olguyu birbirinden ayrı düşünemeyiz düşünmemeliyiz de.Fiziksel aktivite daima daha sağlıklı olabilmemiz adına tüm dokularımızda olumlu değişikliklere sebep olan bir durum.Kas dokumuz,yağ dokumuz,iskelet yapımız ve organ fonksiyonlarımızın tamamı üzerinde etki gösterme gücüne sahiptir fiziksel aktiviteler.

   Beyaz yağ dokusu yetişkin bireylerin vücudunda kilo alırken artışını gördüğümüz yağ dokusudur.Bebeklik dönemimizde şu anda sahip olduğumuzdan daha fazla kahverengi yağ dokusuna sahiptik.

   Kahverengi yağ dokusunda vücut ısısının korunması ve metabolizma üzerinde olumlu sonuçlara ortam vardır.Bu dokuda,enerji üretiminde kullanılan mitokondri daha çok bulunmaktadır.

   İrisin vücudumuzda kas dokusu ile yağ dokusu arasında işlev gören bir proteindir aslında.Düzenli egzersiz ile vücuttaki üretim miktarı artmaktadır.Beyaz yağ dokularının kahverengiye dönüştürülmesinde rol oynamaktadır.En fazla sentezlenebileceği nokta kas dokularıdır. ” D vitamini ” verilen yetişkinlerde irisin seviyelerinin arttığı görülmektedir.
   *İrisin’in bizim için önemi çağımızın önemli problemleri olan diyabet ve obezite ile savaşta yardımcı olabilecek etkilerinden ileri geliyor.Metabolik hastalıkların önlenmesi yalnızca bir sağlık problemi değil ekonomik,sosyal hatta politik birçok farklı başlığı etkileyebiliyor.Egzersizin desteklenmesi konusunda bir nedenimiz daha var artık.
   

Yorumlar (0) Yorum Yap

/