19 Kasım 2019
Apple Yine Çok Bonkör: iPhone’un Açığını Bulan Çayan Temel’e ‘200 TL Ödül’
Mersin'de yaşayan 20 yaşındaki Çayan Temel, iPhone'un 'Siri' uygulaması üzerinde açık buldu. Durumu Apple'a aktaran Temel'e 200 TL para ödülü verildi. Temel'in daha önce de Apple'da açık bulduğu ve 500 TL ödül aldığı öğrenildi.

"Daha öncede Apple'da iki açık bulmuştum."

DHA'nın aktardığı bilgiye göre, zamanının büyük bölümünü bilgisayar ve telefon başında geçiren Çayan Temel, "Daha öncede Apple'da iki açık bulmuştum. Şimdi yeni bir açık buldum, yetkili kişilerle mail ve telefon yolu ile görüşmem oldu" dedi.

Açığı 'Siri' üzerinde bulduğunu aktaran Temel, 'Aynı kişiyle ikili görüşme yaptım' dedi.

Temel bulduğu sorunu ve süreci şöyle anlatıyor:

"Normalde, görüşmedeyken Siri'yi açamıyoruz ama yaptığım denemeden sonra ben çağrıdayken Siri'yi açtım. Aynı kişiyle ikili görüşme yaptım. Bu yaptığım işlemi Apple’a bildirdim. Yaptıkları incelemenin ardından teşekkür ettiler ve 200 TL ödül gönderdiler."


"Ekip olarak size sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz..."

Temel, teşekkür mailinde ise şunların aktarıldığını belirtti:

"Merhaba Çayan Bey, süpersiniz! Bildirdiğiniz hata için tüm ekibimiz olarak size sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz. Yeni güncelleme ile (IOS 13.2.2) bulduğunuz sistem hatasına çözüm getirmiş bulunmaktayız. Sizin için ufakta bir sürpriz hazırladık. 200 TL ödülünüzü almak için lütfen IBAN, banka ve iletişim bilgilerinizi bu maile yanıtlayarak gönderebilirsiniz."


Amacının açık bulmak olmadığını kaydeden Çayan Temel, şunları söyledi:

"Daha önce telefonda ücretsiz oyun oynama yolu arıyordum, bulunca da şirketlere bildiriyordum. Şirketler de kendilerine önlemler alıyorlardı. Şu ana kadar Apple'da 3 , Youtube'da 2 ve e-devlet'te 1 açık buldum. Bulduğum açıkları kimseye söylemeden şirketlere ve firmalara bildirdim. Amacım firmaların ve şirketlerin zarar görmemesi. Apple benim mirasım oldu gibi bir şey. Apple'da hata var ve bunları keşfetmek benim için çok kolay. Apple'dan kazandığım paraları sanırım bir yerlere bağışlarım."


Geçtiğimiz günlerde de Apple, yine açık bulan Oğuz’a 100 TL para ödülü verilmişti.

1
Talent Summit 2020

Yorumlar (1)

  • Anonim

    bunlarda sadaka verir gibi ödül veriyolar milyar dolarlık firmasınız yazıklar olsun

    22:58 replyYanıtla

arrow_upward