13 Kasım 2019
iPhone’da Açık Bulan Lise Öğrencisi Oğuz’a Apple’dan ‘100 TL’ Para Ödülü
Bursa'nın Nilüfer İlçesi'nde ailesiyle birlikte yaşayan ve Ali Osman Sönmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Elektronik bölümü son sınıf öğrencisi olan 17 yaşındaki Oğuz Akçay, teknoloji devi Apple'ın, iPhone cep telefonunda bulduğu teknik bir açığı şirket yetkililerine bildirmesi üzerine 100 TL gibi küçük bir para ile ödüllendirildi.

Yazılım hatası olduğunu buldu.

Manzara fotoğrafı çekmeyi seven Akçay, arkadaşı ile konuştuğu sırada fotoğraf çekmek istedi. Telefon görüşmesini sürdürdüğü sırada fotoğraf çekmek için telefonun kamerasını açan Oğuz Akçay, hatanın kendi telefonundan kaynaklandığını düşünse de daha sonra başka telefonlardan deneyerek bunun bir yazılım hatası olduğunu belirledi.

"Telefonla konuşurken video çekmeye başladım telefonum kapanıp açıldı ancak görüşme yapmaya devam ettim"

Firmaya mail atarak durumu bildiren Akçay, sorunu şu şekilde anlattı:

 "Arkadaşımla telefon görüşmesi yapıyordum. Bu sırada güneşin doğuşunu fotoğraflamak istedim. Telefonumda video sekmesine girerek video kayıt yapmaya başladım. Yaklaşık 5 saniye kayıtın ardından birden telefonum dondu. Daha sonra siyah ekran oldu. Ekranda telefonun logosu çıktı. Ama bu sırada telefon görüşmesi yapmaya devam ediyordum. Bunun benim telefonumdan kaynaklı bir hata olduğunu düşündüm."


"Açığı bulduğum için bana teşekkür ettiler"

Bu işlemi farklı telefonlarda da deneyen Akçay, "Yine aynı hatayla karşılaşınca durumu firmaya bildirdim. Birkaç gün sonra bana mail attılar. Böyle bir açığı bulduğum için bana teşekkür ettiler. Daha sonra bana küçük bir sürpriz hazırladıklarını belirterek bakiyeme 100 lira yüklediler'' diye konuştu.

"Böyle büyük bir markanın açığını bulmak beni çok şaşırttı"

Kendisinin sürekli yazılım ve kodlama ile uğraştığını söyleyen Oğuz Akçay, "Böyle büyük bir markanın açığını bulmak beni çok şaşırttı. Bulduğum için de çok mutlu oldum. Çevremdekiler ilk başta bana inanmadılar. Apple'dan mail geldiğini görünce inanmaya başladılar'' dedi.

Yine benzer şekilde Apple'ın açığını bulan Yiğit Can Yılmaz 2 bin dolar kazanmıştı

Özellikle sosyal medyada Oğuz'a verilen 100 TL'lik ödülü çok az bulanlar oldu. Sizin düşünceniz nedir? Yorumlarda belirtebilirsiniz.
0

Yorumlar (2)


arrow_upward