l IPhone X Vs Galaxy Note 8 Ezeli Kapışma - CEOtudent

iPhone X vs Galaxy Note 8 Ezeli Kapışma

CepteTamir

CepteTamir

Akıllı telefonlara yerinde tamir hizmeti sunan bir servis. https://ceptetamir.com

Büyük telefon karşılaşmasına hoş geldiniz. Kırmızı köşede iPhone X, Apple’ın yaptığı en büyük boyutlu telefon. Mavi köşede rakibi Galaxy Note 8, Samsung’un yeni amiral gemisi tablet-telefon.
iPhone X vs Galaxy Note 8 Ezeli Kapışma 1
İki telefon da çok güçlü, çok pahalı, yüksek teknoloji ve özelliklerle geliyor. Fakat birçok yönden de farklı telefonlar. Bununla beraber iki telefonun da başlıca özelliklerini karşılaştırdık, böylece nerede benzerler nerede farklılar görebileceksiniz.

Dizayn Karşılaşması

iPhone X ve Note 8’in bazı tasarım benzerlikleri var. Örneğin; ikisinde de cam kasa ve metal çerçeve var ancak iPhone 8’in köşeleri daha eğri ve ön kamerası, sensörleri dışında neredeyse hiç çerçevesi yok. Note 8’in de çerçevesi oldukça az, ekranın altında ve üstünde ince bir çizgi kadar var. Ekran demişken onu daha sonra inceleyeceğiz ama tasarım perspektifinden bakarsanız Note 8’in kavisli iPhone X’in ise düz olduğunu görürsünüz.
İki telefon da değişik boyutta ve ağırlıkta geliyor. iPhone X, 143.6 x 70.9 x 7.7mm ölçülerinde 174 gram ağırlığında gelirken Galaxy Note 8, 162.5 x 74.8 x 8.6mm ölçülerinde 195 gram ağırlığında daha büyük ve daha ağır geliyor.
iPhone X vs Galaxy Note 8 Ezeli Kapışma 2
İki telefon da su ve toz geçirmez. Note 8, IP68 sertifikalı yani su altında 1.5 metre derinlikte 30 dakikaya kadar durabilir. iPhone X ise IP67 sertifikalı 1 metre derinlikte 30 dakikaya kadar durabiliyor. Note 8 kadar su geçirmez olmasa da iPhone X, daha sağlam olabilir. Apple’ın iddiasına göre iPhone X’in önü ve arkası için şu ana kadar bir iPhone’da kullanılan en sert camı kullanmışlar.

Ekran Karşılaşması

Ekranı, telefonun neredeyse tamamını kapladığı için iPhone X’in en büyük unsuru. Apple ekrana daha fazla yer kalsın diye home tuşunu bile terk etti bu sebeple parmak izi okuyucu da gitti. Note 8 de neredeyse tamamen ekranla kaplı ama biraz daha fazla çerçevesi var parmak izi okuyucusu da duruyor ama artık aynı yerinde değil telefonun arkasında.
iPhone X’in ekranı 5.8 inch OLED Super Retina ve piksel yoğunluğu inch başına 458 piksel. Galaxy Note 8’in ise 6.3 inch OLED ekranı, inch başına 521 piksel yoğunluğuyla geliyor. Yani Samsung hem büyük hem daha keskin. İki telefonun da OLED ekran kullanması üstün kontrast ve capcanlı renkleri deneyimlememizi sağlıyor.
iPhone X vs Galaxy Note 8 Ezeli Kapışma 3
Ayrıca iki telefon da HDR destekliyor. Apple ayrıca 3D Touch ve True Tone özelliklerini masaya getiriyor. 3D Touch, ekranın farklı basınç seviyelerine farklı tepkiler karşılıklar sağlıyor. Örneğin sert dokunursanız menüyü açıyor, hafif dokunursanız uygulamayı başlatıyor. True Tone özelliği ise çevrenizdeki ışığa göre ekranın beyaz dengesini otomatik olarak ayarlıyor.
Tabi iPhone X’in ekranı düzken Note 8’in kavisli bir model olması sadece estetikten fazlasını getiriyor. Menüleri ve kısayolları açmak için yana kaydırmanız yeterli oluyor.

İşletim Sistemi ve Güç Karşılaşması

Bu telefonların ikisi de sizi yarı yolda bırakmasa gerek. iPhone X, yeni A11 biyonik çip setini kullanıyor. 6 çekirdekli bu set iPhone 7’nin üzerine önemli bir güç yükseltmesi. Note 8 ya octa-core Snapdragon 835 çip setini ya da octa-core Exynos 8895 çip setini kullanıyor. Dünya’nın neresinde olduğunuza göre kullandığınız çip değişiyor ama ikisi de yüksek teknoloji ürünü ve Note 8 fazlasıyla güçlü bir telefon.
Note 8’in ayrıca 6 GB RAM’i var. Apple ise iPhone X’in ne kadar RAM’i olduğunu açıklamadı şu ana kadar ki belirtilere göre 3 GB olacağını tahmin ediyoruz.
iPhone X vs Galaxy Note 8 Ezeli Kapışma 4
Bu özelliklerin hepsi Note 8’in lehine gibi görünüyor ama Apple’ın önceki 4 çekirdek çip setleri octa-core çip setlerine karşı baya öndeydi. Yani bu yeni 6 çekirdek çip seti, en yüksek performansı verecek gibi gözüküyor.
İşletim sistemi için de Galaxy Note 8’de Android Nougat ve iPhone X’de iOS 11 olacağını biliyoruz. Daha önce Android veya iOS kullandıysanız ne bekleyeceğinizi biliyorsunuz ama iOS iPhone X’de biraz değişik, home tuşu kalktığı için ana ekrana dönmek için ekranı alttan parmağınızla kaydırıyorsunuz. Bir başka farklılık olarak da Note 8, çizim yapabileceğiniz yazı yazabileceğiniz artık klasikleşen S Pen’i ile geliyor.

Kamera ve Batarya Karşılaştırması

iPhone X vs Galaxy Note 8 Ezeli Kapışma 5
iPhone X’in 12 MP çift lens kamerası var. Bu ikili, en iyi zoom için optik görüntü dengelemeyi (OIS) kullanıyor böylece fotoğraflarınız daha net çıkıyor. Ayrıca derinlik sezme özelliği de var böylece fotoğrafta arka planı bulanıklaştırıp bokeh efekti verebilirsiniz. Apple bununla beraber arttırılmış gerçekliğe (AR) odaklanmış durumda. Şimdilik kameranızla masanıza video oyunu yansıtma, takım yıldızlara bakma ve birkaç özellik daha var ama ileride daha neler göreceğiz kim bilir.
Galaxy Note 8’in de 12 MP çift lens kamerası var. Geniş açı lensi iPhone x’inkinden daha fazla ışık alıyor. Note 8 de optik zoom ve OIS işini koparıyor ve harika fotoğraflar çekiyor ama Apple’ın gelişmiş AR’ının yanında geride kalıyor. Note 8, 4K videoları 30 FPS’de çekebiliyorken iPhone X 60 FPS’de çekebiliyor.
iPhone X vs Galaxy Note 8 Ezeli Kapışma 6
iPhone X’in ayrıca yüz tarayıcısı var. Sadece ekrana bakarak telefonunuzu açabilir, satın almalarınıza onaylayabilirsiniz. Note 8’in de buna yakın bir özellği var ama Apple’ınki daha gelişmiş ve kandırması zor.
Apple, iPhone X’in bataryasını açıklamadı ama 2,716 mAh olacağına dair kanıtlar var. 12 saat internet kullanımı veya 13 saat video izlemeye yeteceği açıklandı. Ayrıca kablosuz şarjı destekliyor ve şarjdayken sıfırdan %50’ye 30 dakikada dolabiliyor. Galaxy Note 8 ayrıca hem kablosuz hem de hızlı şarjı destekliyor. 3,300 mAh bataryası ile tüm gün dayanıyor.
iPhone X akıllı telefonların geleceği için Apple’ın vizyonu. Note 8 ile inkar edilemeyecek derecede benzerlikleri var. Sonuç olarak ikisi de yüksek teknoloji tablet-telefonlar ve şimdiden yılın en iyi telefonları olacakları kesin.
Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/