iPhone ile Çekilen İlk Gerilim Filmi Berlin Film Festivali’nde Boy Gösterdi

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

Basın konuşmasında ünlü Hollywood yönetmeni, filmi bir iPhone’da çekmekten keyif aldığını ve geleneksel film yapımına geri dönmenin de oldukça zor olacağını söyledi.
Filmde, Joshua Leonard’ın oynadığı Stalker David ‘den kaçmak için yeni bir şehre taşınan Sawyer Valentini’nin (Claire Foy), kendini yanlışlıkla David’in çalıştığı zihinsel sağlık kuruluşunda bulmasını konu alıyor.
Reuters’a göre, Soderbergh’in iPhone’da film yapmasıyla ilgili tek sorunu, telefonun titreşimlere duyarlılığıydı.
Büyük artıları arasında provadan çekime doğrudan ilerleme olanağı olduğunu söyleyen yönetmen, “Fikir ile icra arasındaki o boşluk küçüldü ve bu, daha çok fikir denemek zorunda olduğunuz anlamına geliyor. Keşke 15 yaşımdayken bu ekipmanı alsaydım” dedi.
Bir diğer pozitif yorum da aktör Joshua Leonard’dan geliyor. “Aktör olarak aslında daha uzun süre yaratıcı bir sürecin içinde bulunmaktan daha eğlenceli başka şey yok. Büyük film makinelerinin, sizin yaratıcı dürtülerinizi yakalamasını beklemek zorunda kalmıyorsunuz.”
Bu da filmden kısa bir kesit:
Soderbergh’e göre, iPhone’da bir Hollywood prodüksiyonu çekmenin en büyük avantajlarından biri de duvarda delik açmak ya da bir kamerayı tavana sabitlemek zorunda kalmayışınız.

“Bu yeni yöntem ile çalışmanın pozitif taraflarının benim için çok anlamlı ve önemli olduğunu söylemek zorundayım, klasik çekim yönteminlerine geri dönmek oldukça zor olacak”

“Unsane”in 23 Mart’ta sinemalarda olması planlanıyor.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/