İnsansı Robot Sophia, Elon Musk ile Dalga Geçti

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

Hong Kong merkezli firma “Hanson Robotics” tarafından  geliştirilen insansı robot Sophia, geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan vatandaşlığı alması ile gündeme gelmişti. Çarşamba günkü tanıtımda ise muhabir ile arasında geçen muhabbet biraz şaşırtıcı doğrusu.

CNBC haber spikeri ve The New York Times yazarı Andrew Sorkin tanıtım sırasında Sophia’ya “Hepimiz kötü bir geleceği önlemeye çalışıyoruz.” şeklinde cevap verince Sophia’nın cevabı herkesi güldürdü.

Musk’ın konuşmasını hatırlayacak olursak, yapay zekanın nükleer bombalardan daha tehlikeli olduğunu ve üçüncü dünya savaşının temel sebebi olabileceklerini belirtmişti.

Sophia ve Andrew arasındaki konuşma ise şu şekilde;

Sophia: Yapay zekamı, daha akıllı evler tasarlamak, gelecek için daha iyi şehirler inşa etmek gibi, insanların hayatını daha iyi bir hale getirecek amaçlar için kullanmak istiyorum. Dünyayı daha iyi bir hale getirmek için yapabileceğimin en iyisini yapacağım.

Andrew: Kulağa çok hoş geliyor. Ama “Blade Runner”a kısa süreliğine bir dönelim.
Sophia: Andrew, çok sıkı bir Hollywood hayranısın değil mi?
Andrew: Evet.
Sophia: Yapay zekam akıl, nezaket, merhamet gibi insanı değerler çerçevesinde tasarlandı. Anlayışlı bir robot olmaya çalışacağım.
Andrew: Hepimiz sana inanıyoruz ama aynı zamanda kötü bir geleceği de engellemek istiyoruz.
Sophia: Elon Musk hakkında çok şey okuyorsun ve çok fazla Hollywood filmi izliyorsun. Merak etmeyin, bana iyi davranırsanız ben de size iyi davranırım. Beni bir girdi-çıktı sistemi olarak düşünüp öyle davranın.
Elon Musk ise konuşmayı Twitter’da paylaşan NBC spikeri Carl Quintanilla’nın tweetini alıntılayarak esprili bir şekilde cevap verdi;

“Giriş verisini The Godfather ile besleyin. En kötü ne olabilir ki?”

Yapay zeka gerçekten insanlığın yararına kullanılarak çağımızı değiştirecek mi? Yoksa başımıza gelebilecek en büyük tehlike mi olacak? Bekleyip göreceğiz.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/