l Denizli’de Okuyan Lise Öğrencileri Tasarımları Kendilerine Ait İnsansı Robot Tasarladı - CEOtudent

Denizli’de Okuyan Lise Öğrencileri Tasarımları Kendilerine Ait İnsansı Robot Tasarladı

Edanaz Aksoy

Edanaz Aksoy

Editör - Bilgi Hukuk

Denizli’nin Serinhisar ilçesinde bulunan Yatağan Müftü Arif Akşit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin öğretmenlerinden Emrah Bozkurt, öğrencileri ile birlikte tasarım ve yazılımları ekibe ait olan bir insansı robot tasarladılar.
Denizli’de Okuyan Lise Öğrencileri Tasarımları Kendilerine Ait İnsansı Robot Tasarladı 1
Bir yıllık bir çalışma sonucunda, oturup kalkabilen ve karşısındakini selamlayabilen insansı bir robot tasarlamayı başarabildiler. Bilişim Teknoloji Öğretmeni Emrah Bozkurt, öğrencileri Ramazan Çetindağ ve Sinan Kaksal ile birlikte bir önceki yıl tasarladıkları biyonik elin ardından başarılarını bir adım daha ileriye götürdüler.
Okudukları okulun atölyesinde 1 sene boyunca çalışan öğrenciler, üç boyutlu yazıcıdan çıkarılan parçaları birleştirdi ve uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen tasarımı gerçekleştirdiler.

İnsansı Robot Ark

Denizli’de Okuyan Lise Öğrencileri Tasarımları Kendilerine Ait İnsansı Robot Tasarladı 2
MEB tarafından Samsun’da düzenlenen 13. Uluslararası MEB Robot Yarışması’nda insansı robot “Ark” olarak yerini aldı. Öğrencilerin, Bozkurt ile geçen yıl tasarladığı ‘biyonik el’ TÜBİTAK 49. Liseler Arası Bilim Projeleri Yarışması’nda Ege Bölgesi birincisi seçilmişti. Bu başarının ardından insansı robot çalışmalarına başlanmıştı. Gün geçtikte robot üretimi artmasına rağmen Bozkurt ve öğrencileri güncel ve öznel bir proje ortaya çıkarmak istedi. Bozkurt bu isteklerini şu sözlerle ifade etti:

“Toplamda 4 farklı aşama olacak. Öğrencilerimle birlikte derslerden kalan vakitlerde robotun üzerinde çalıştık. Farklı tasarımlar yaparak robotumuzu insan gibi ayağa kaldırdık.”

İnsansı Robot Ark’ın ismi elektrik enerjisinde atlamanın tanımının karşılığından geliyor. Ark’da 18 motor ve eklem bulunuyor.

Denizli’de Okuyan Lise Öğrencileri Tasarımları Kendilerine Ait İnsansı Robot Tasarladı 3

“Bunlardan 5’er tanesi sağ ve sol bacakta, 3’er tanesi kollarda, 1 bel ve 1 tane de boynunda motor var. Ağırlığı 4 kilo ve 55 santimetre uzunluğuna sahip.”

Bozkurt bundan sonraki aşamada öğrencileri ile birlikte Ark’a denge mekanizması ekleyeceklerini belirtti. Robot için sesli kontrol sistemi de tasarlayacaklarını ekledi.
Bir süre sonra Ark’ı tam donanımlı görmeyi bekliyoruz!
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/