IMDb Sıralamasına Göre En Yüksek Puanlı Popüler 10 Dizi ve Konuları

Yazın boş zamanlarında dizi izlemekten hoşlananların çok iyi bildiği üzere, genelde bir dizi belirlemek ve izlemeye başlamak bazen fazla zaman alabiliyor. 
Oldukça fazla dizi seçeneğinin olması da bu karar verme sürecini olumsuz etkileyen faktörlerin başında geliyor. Özellikle internette artan platformlar ve siteler, dizi izlemeyi sevenleri seçim yapma konusunda oldukça zorlayabiliyor.
Seçim yapmakta zorlananların ilk adresi sinema ve televizyon denildiğinde akla gelen ilk internet sitelerinden birisi olan IMDb‘nin en yüksek puanlı ve popüler dizilerin sıralaması, bu süreçte yeni dizi arayışı içinde olan izleyicilere bir hayli yardımcı olmakta.
İşte IMDb‘ye göre son zamanların en başarılı ve popüler 10 dizi:

Game of Thrones

IMDb puanı: 9.5
Yedi krallıktan bahsediliyor. Ejderhalar yok edileli yüzlerce yıl olmuş. Westeros denilen bir dünya burası. Dönem dönem yazların kışlara oranla çok kısa sürdüğü, ama bitmeyecek kadar uzun kışların da yaşandığı bir coğrafya. Krallık bir şehirden, Demir tahttan idare ediliyor. Bölgelerde ise krala yemin ederek sadık yaşayan aileler, bu ailelerin başında lordlar ve yine lordlara yemin ederek sadık yaşayan halklar var. En köklü lordluk yaşadıkları topraklar kadar soğuk ve sert yaradışlı olan Starklar. Starklar Kıştepesi kalesinde yaşıyorlar. Zaten en büyük bölge olan kuzey, aynı zamanda krallığın da koruyucusu konumunda.

Kuzeyin en ucuna Kışyarı denilen buzdan bir duvar örülmüş. Burada gece nöbetçileri yaşamakta. Gece nöbetçileri genellikle ölümle cezalandırılmış mahkumlardan ya da kendisinden ve ailesinden kaçan asillerden oluşturuluyor. Onlar bir tür yeminle ölene kadar gece nöbetine bağlı yaşıyorlar ve evlenemiyorlar. Duvarın ardı daha sert kışlar yaşamakta. Orada kimseye bağlı olmayan yabaniler, devler, insan yiyenler yaşıyor. Ve hikayemizde, Westeros’un kuzeyinde, Yedi Krallık’ı yüzlerce yıldır koruyan buzdan surun ardında tekin olmayan güçler toplanmakta. Kralın eli diye adlandırılan kralın sağ kolunun kuşkulu ölümünden sonra, çocukluk arkadaşı ve dostu olan Kıştepesi Lordu kral tarafından güneydeki saltanat makamına çağrılıyor. Bundan sonra entrikalar, ölümler, savaşlar ardı arkasına geliyor. Ejderkrallar soyundan gelen sürgündeki Targaryen artık fosilleşmiş ejder yumurtalarını canlandırıveriyor. Ve kış, Yedi Krallık için uğursuz işaretlerle yaklaşıyor.

Twin Peaks

IMDb puanı: 8.9
Bir cinayete kurban giden genç kızın öyküsünü işlenmektedir. Daha doğrusu asıl konunun başlangıç noktası Laura Palmer cinayeti olarak biliniyor. Sonrasında ise olayların daha da derin olduğunun farkına varılmasıyla birlikte FBI ajanı Dale Cooper hemen herkesi şüpheli ilan ederek soruşturmayı derinleştirir.

Cinayet davasında bariz bir yol kat eden Dale Cooper dikkat çeker ve soruşturma kapsamında olayla alakalı olan kasabaya gönderilir. Görevi ise oradaki insanları çözdükten sonra olayın iç yüzünü aydınlatmaktır. Tabi bunun bu denli kolay olmayacağını Twin Peaks 1.sezonu ile dahi anlamamız mümkün olacak. Çünkü kasabanın karanlık ve kaotik bir yapısı olduğunu er ya da geç anlayacak.

Shameless

IMDb puanı: 8.7
Chicago’nun güneyinde geçen dizi altı çocuk ve bir babadan oluşan ailenin trajikomik hikayesini anlatmaktadır. Baba Frank Gallagher alkol batağında çok eğlenceli vakit geçirirken, çocukların en büyüğü Fiona Gallagher ise kardeşlerini bir şekilde okutma ve geçindirme derdindedir. Ailenin başına zaman zaman komik çoğu zamansa yürekleri sızlatan olaylar gelmektedir. Her ne olursa olsun Gallagher ailesi her türlü şeyin üstesinden gelir imajı işlenen dizide, bu konuyla alakalı ” Biz Gallagher’larız. Onlara bunu gösterelim” sloganı yatar.

The Handmaid’s Tale

IMDb puanı: 8.7
The Handmaid’s Tale konusu ve kurgusu incelendiğinde, yakın geleceğin bir distopyası olarak algılanabilir. Dizide ABD’nin yerinde Gilead Cumhuriyeti bulunuyor. Yaşanan iç savaş sonrasında ABD hükumeti düşürülüyor, kongrede bulunan üyeler infaz ediliyor. Devleti ele geçiren totaliterler oldukça radikal bir yönetim anlayışına sahip. Ayrıca bu dönemde bulaşıcı hastalıklar nedeniyle doğurganlık oranları çok düşük. Doğurganlığı olan kadınlar da, komutan vs. yüksek kademedeki kişilere veriliyor. Offred bu kadınlardan biri. Kanada’ya kaçmaya çalışırken yakalanıyor ve kızı elinden alınıyor. Fanatiklerin rejiminde Offred’in amacı kızına tekrar kavuşabilmektir.

American Gods

IMDb puanı: 8.4
Gölge (Shadow Moon), eşi yüzünden işlediği bir suç sebebiyle hapse girer ve üç yıla mahkum edilir. Cezasının dolmasına birkaç gün kala hapisane müdür onu odasına çağırır ve erken tahliye olacağını, eşi Laura’yı trafik kazasında kaybettiğini öğrenir. Laura’nın cenazesine gitmek için uçağa binen Gölge’nin yanındaki koltukta gizemli bir adam vardır. Kendisini Bay Çarşamba (Mr. Wednesday) olarak tanıtan adam, Gölge hakkında çok fazla şey bilmektedir ve kendisi için çalışmasını istemektedir. Bay Çarşamba’dan kaçmak için uçağı terk eder ve bir araba kiralayan Gölge durduğu ilk barda karşısında Bay Çarşamba’yı görünce bu adamdan kurtulmanın kolay olmadığını anlar. Bay Çarşamba’nın ısrarı ve başka bir işi olmadığı için teklifi kabul eder. Zaman geçtikçe Bay Çarşamba’nın İskandinav tanrısı Odin olduğunu ve eski kadim tanrılar ile yeni tanrılar arasında çıkacak olan savaş için hazırlık yaptığını öğrenir. Bay Çarşamba ile birlikte yaklaşan fırtına öncesinde eski tanrıları bir araya getirmeye çalışırlar.

Orange Is the New Black

IMDb puanı: 8.2
Piper Chapman nişanlı bir kadındır. 10 yıl önce üniversite yıllarında tanıştığı Alex Vause yüzünden uyuşturucu taşıdığı gerekçesiyle tutuklanır ve birkaç yıllık hapse düşer. Hapse düşmeden önce nişanlısı Larry ile lüks ve konforlu bir hayat süren Piper tüm bunlardan vazgeçerek kendi rızasıyla teslim olur. Hapishane hayatında dünyanın aslında çok farklı olduğuna tanık olacaktır. Hayata olanları sorgulamaya başlar. Hapishanedeki ilk zamanlarında hapishane kültürüne tam ayak uyduramasa da zamanla çok büyük değişimler yaşayacak ve dışarıdaki hayatının yavaş yavaş değiştiğini görecektir. Hapishanede ilginç ve lafını esirgemeyen tiplerle arkadaş olarak gerçek benliğine bürünecektir. Dizide dışarıdaki hayatında çok sevdiği şeylerin hafızasından yavaş yavaş silinmesi ve zor şartlar altında ne yapacağını öğrenmeye başlayan Piper’ın hapishane hayatı mizahi bir dille ele alınıyor.

Glow

IMDb puanı: 8.2
Kişisel ve mesleki hayatında başarı gösterememiş bir grup kadın güreş organizasyonuna katılır. Banka hesabında 83 dolar bulunan, iş hayatında başarı gösteremeyen bir kadın sıra dışı organizasyonu duyar ve şansını denemek ister. Glow (gorgeous ladies of wrestling) muhteşem kadın güreşçiler ekibinin elemelerine katılır. Amaçları Amerikan güreçilerinin seksi kadın versiyonunu hazırlamaktır ancak katılımcı kadınlar oldukça sıradandır. Öncelikle iyi bir eğitimden geçerek güreşi şova dönüştürmeleri gerekmektedir.

Power

IMDb puanı: 8.1
Ana karakterimizde Ghost lakabı ile James St. Patrick yer alıyor. Dizinin olay örgüsü ise tamamen James’in hayatı üzerine kurulmuş. James, dışarıdan iş adamı gibi görünen fakat içeriğinde çeşitli birçok özellik barındıran bir karakter. Geceleri Truth adında bir gece kulübü işleten James, bilinmeyen yüzünü üyesi olduğu uyuşturucu şebekesinden alıyor. Yakın arkadaşı olan Tommy ile aynı zamanda iş ortağı olarak New York’un uyuşturucu dağıtımından sorumlu şebekesinde bulunuyor. Gece kulübünü kendine bir hayat garantisi gibi gören James, tek başına bu iki hayatı sürdürmeye çalışmaktadır. Bunu gayet iyi yürütürken verdiği bir karar üzerine kurduğu denge bozulacak ve işler sandığı kadar kolay olmayacaktır. James, artek sakin bir hayat isteyerek uyuşturucu şebekesinden ayrılmayı düşünürken bu fikri etrafındaki herkes tarafından tepki toplayacaktır. Starz tarafından 4. sezon onayını alan Power, izleyicileri yeni sezonun başlayacağı zamanı iple çekiyor diyebiliriz.

Preacher

IMDb puanı: 8.1
Annville kasabasında rahiplik yapan Jesse Custer’ın hikayesi anlatılmaktadır. Yanlışlıkla yaşanan bir kaza sonucu Genesis ismini taşıyan melek ve şeytan Custer’ın bedenine girer olayın ardından tüm kilise cematinin öldürülmesiyle kendine gelen Jesse’nin tüm bu karmaşayı algılaması biraz zaman alacaktır ancak doğumundan sonra tanrıyı terk eden Genesis yeniden onu bulmak ister ve yola çıkarlar. Bu arada Hz. İsa’nın soyunu koruyan gizli bir tarikat onu engellemek için her şeyi yapacaktır.

Pretty Little Liars

IMDb puanı: 7.6
Bir arkadaş grubunun 5 kızlarını anlatan bir dizidir. Bu beş kızlar bir pijama partisine gider ve pijama partisinde Alison isimli karakter kaybolur ve hiçbir yerde bulunmaz, olaydan bir yıl sonra cesedi eskiden yaşamakta olduğu evinin arkasında görülür. Alison’un cesedi bulununca dört kız “A” isimli anonim kişisinden mesajlar almaya başlarlar, bunları sadece Alison’ın bildiği içinde sırlar olan mesajlardır. Cenaze töreninden sonra dahi mesajları hayla almaya devam ederler, ve bu sayede tekrar kızlar tekrar toplanır bir araya gelirler.

Görüş Bildirin!

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için
görüşlerinizi bekliyoruz