İlkokulu 8 Yaşında Bitiren Üstün Zekalı Hakan, 14 Yaşında Üniversiteye Gitmek İstiyor

Philippe Dumas

Philippe Dumas

Yeni nesil iş insanı

Sahip olduğu üstün zekasıyla öğretmenlerinde büyük bir hayranlık uyandıran 10 yaşındaki Muhammed Hakan Nayiş, Milli Eğitim Bakanı’na çağrıda bulundu. Kendisi gibi öğrenciler için ikinci kez sınıf atlatma imkanı sağlanırsa kendilerinin daha başarılı olabileceklerini söyledi. Ve şu anda halihazırda gördüğü derslerin kendisine çok kolay geldiğini, bunlarla zaman kaybetmek istemediğini belirtti.

Okumayı ve yazmayı 2 yaşında öğrenen Hakan, şu anda kendisinden 2-3 yaş büyük arkadaşlarıyla aynı sınıfta eğitim görüyor. IQ seviyesi 160 olarak belirlenen Hakan, 4 yaşındayken anaokuluna başlamış ve bakanlığın tanıdığı hak sayesinde birince sınıfa atlamış.

Kendisi gibi öğrenciler için tekrar sınıf atlama yönetmenliğinin çıkarılmasını isteyen Hakan, bu arzusunu gazeteler üzerinden Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a iletti.
Hakan, içinde bulduğu durumu şu şekilde özetliyor;

“Bu dersler, 6. sınıf bana kolay geliyor, bu nedenle 7’inci sınıfa atlamak istiyorum. Milli Eğitim Bakanımız bu konuyla ilgili bir yönetmelik çıkarırsa, ben ve benim gibi kişilerin daha başarılı olacağını düşünüyorum. Bu şekilde ülkeme daha yararlı ve katkılı olacağımı düşünüyorum. Ben 8 yaşında ilkokulu bitirdim. Eğer 7’inci sınıfa atlarsam 14 yaşında üniversiteye gidebileceğim ve bu sayede de ülkeme daha fazla katkı sağlayabilirim.”

İleride NASA’nın bir üyesi olmak istediğini söyleyen Hakan sözlerine şu şekilde devam etti:

“Ben büyüyünce birkaç dal okumak istiyorum. NASA’ya katılmak istiyorum. Uzayla ilgili çok merakım var. Bununla ilgili çalışmalar yapmak istiyorum ve yapıyorum da. Okulumda uzayla ilgili bir tane uzay kitabı adında bir proje yaptım. İçinde uzaya dair Oyun kartları ve bulmacalar oluşturdum. Bu kitabı da okula sundum” şeklinde konuştu.

Yorumlar (1) Yorum Yap

Onur Bursalı

Yerli telefon, araba falan çıkaracağımıza yerli Sheldon Cooper çıkarsak çok daha nitelikli bir toplum oluşur.

/