İlk Yapay Zeka Kullanan Avukat İş Başı Yaptı

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Önceki yazılarımızda robotların ve yapay zekaların ne kadar geliştiklerini ve bu gelişimlerin nerelere ulaşacağını tahmin bile edemediğimizi söylüyorduk. Değişim yavaş yavaş başladı. Amerika Birleşik Devletleri’nde bir hukuk bürosu olan Baker & Hostetler, Dünya’nın ilk yapay zeka kullanan avukatını işe aldı. IBM’in ürettiği yapay zeka kullanan avukatı Ross, yaklaşık 50 avukatın çalıştığı Baker & Hostetler’da işe başladı. Hukuk bürosunun CEO’su ve Kurucu Ortağı Andrew Arruda, Ross ile anlaşma yapan başka büroların da olduğunu ve yakında onların da açıklama yapacaklarını söyledi.

Dünya’nın ilk yapay zeka kullanan avukatı Ross, IBM’in algısal bilgisayarı olan Watson’ın üzerine kuruldu. Ross, okumak ve anlamak, soru sorulduğunda hipotez öne sürmek, araştırmak, referans ve alıntılarla bir sonuca ulaşmak gibi işlevlerde bulunabiliyor. Aynı zamanda tecrübelerden öğrenmek, hız kazanmak ve etkileşime geçtikçe bilgisini arttırmak gibi özelliklere de sahip.

ross

Ross, basit düzeyde sorulan İngilizce sorulara, örnek vakalardan, mevzuatlardan ve ikincil kaynaklardan yararlanarak hızlı bir şekilde cevap verebiliyor. Ayrıca, Ross’ta bulunan ekranda, görülen dava hakkında alınan son mahkeme kararları da yer alıyor ve bildirim olarak geliyor.

Son teknolojiden her zaman yararlanmaya çalıştıklarını belirten Baker & Hostetler CIO’su Bob Craig, makine öğrenmesi ve algısal bilgisayarların işlerini geliştirmelerine yardımcı olacaklarını söyledi. Craig, “Ross’u işe aldığımız andan beri kullanıyoruz ve sektöre böyle bir konuda liderlik yaptığımız için gurur duyuyoruz. Yapay Zeka hukuk asistanlarımızı geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Kaynak.

facebook-paylas2    new-twitter-paylas2

Yorumlar (0) Yorum Yap

/