İlk Kez 2018 Kış Olimpiyatlarında Kullanılan 3 Yeni Teknoloji

Elif Özçakmak

Elif Özçakmak

İTÜ - İşletme Mühendisliği | Editör @ceotudent

Bu yenilikler, bu yılın kış olimpiyatlarında birinci gelecektir.
Sanal gerçeklik, nesnelerin interneti (Internet of Things) ve giyilebilir teknolojiler, 2018 Super Bowl ve Kış Olimpiyatları dahil her yerde kullanılıyor. Modadan rehberliğe, medyaya kadar uzanan teknoloji, spor dünyasına da girdi.
İşte bu yılın Kış Olimpiyatları’nda ilk kez görücüye çıkan bazı yenilikler:

1) Soğuk İçin Bir Çözüm Yöntemi: Akıllı Ceket

Büyük sorunları çözmeye çalışmak yerine, bazen basit şeylere odaklanmak, kazanmanızı sağlar. Bu yıl, Ralph Lauren ABD Kayak Takımı için, açılış törenleri sırasında 10 dereceye kadar düşebilecek sıcaklıklarda rahat hissettirecek, kendinden ısıtmalı ceket tasarladı. 11 saatlik bir pille donatılmış ve “akıllı mürekkep” ile üretilmiş olan bu ısı algılayan giysi hem şık hem de kullanışlı. Sıcaklık, cep telefonuyla ayarlanabiliyor. Ancak Kore’de olimpiyatlarda yarışmıyorsanız, kayak pistinde bir süre daha soğuktan titreyeceksiniz. USA Today’e göre, akıllı ceketler sonbahara kadar tüketicilerle buluşamayacak.

2) Tüm Verileri Takip Edebilmek İçin Takip Cihazları

Bireysel performansı ve takım performansını takip edebilmek kritik bir öneme sahiptir. Teknoloji, bunu daha kolay hale getiriyor. Polar tarafından yapılan ileri teknoloji giyilebilir cihazlar, bu yıl Kış Olimpiyatları’nda çalışan birçok sporcu tarafından kullanılıyor. Antrenörler, birden fazla sporcusunun takip cihazına erişebiliyor ve gerçek zamanlı (karşılaştırmalı) veriler elde edebiliyor ve atletlerin hızları, uykuları ve kazanmaları için gerekli bazı kilit noktalarla ilgili bireysel mesajlar gönderebiliyor. (Polar, 1982’de kalp atış hızını gösteren kablosuz monitörün yaratıcısıydı.)
Sensörleri bulunan Samsung SmartSuits iki Hollandalı hız patencisi tarafından giyilecek ve koçları, idmanda hızlarını cep telefonlarından takip edebilecek. Ancak bu teknoloji, yarışma esnasında mesaj göndermek için kullanılamıyor.

3) Sanal Gerçeklik ile Antrenman Simülasyonu

Mashable’a göre, ABD Kayak ve Snowboard takımı, gerçekleştirilmesi neredeyse imkansızken, sanal gerçekliği, yarışacakları rotada antrenmanlarını yapmaları ve mükemmelleştirmelerini sağlayacak şekilde kullandı. Genellikle, sporcular yarışacakları yokuşta sadece birkaç gün önceden alıştırma yapabilirler. ABD takımı ise birkaç yıldır, Strivr isimli Kaliforniya merkezli sanal gerçek şirketiyle Menlo Park’ta çalışıyor. Sporcuların taktığı kulaklıklar sayesinde koçları, baş hareketlerini ve yokuş aşağı inerken neye odaklandıklarını analiz edebiliyor. Koçlar aynı zamanda zorlu hava şartları gibi bazı zorluklar ekleyerek sporcuların beklenmedik durumlara da alışkın olmasını sağlıyor.
Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/