İki Lise Öğrencisi TÜBİTAK’ın Reddettiği Projeyle Harvard’dan Davet Aldı

Cyaffel Gusto

Cyaffel Gusto

Üretemediğim her günü yaşanmamış sayarım.

İzmir Doğa Koleji’nde eğitim gören Emir Akdaşçi ve Ege Özlem, atık maddeden çimento ürettiler. Bu projeyle önce TÜBİTAK’a gittiler fakat ret cevabı aldılar. Yine de yılmayan ikili Harvard da dahil olmak üzere yurt dışında dört farklı okuldan davet aldılar.

Onuncu sınıf öğrencileri Emir Akdaşçi ve Ege Özlem,  çimentonun yapım aşamasında ortaya çıkan zehirli gazları dikkate alarak alternatif bir proje geliştirdi.

Onlara destek olan Kimya öğretmenleri İlke Garda ile alternatif katkı maddeleri kullandılar ve daha az karbon salınımlı, çevreci bir çimento üretim sürecini dört ayın sonunda başardılar.

Her hafta 3 gün bir çimento fabrikasının laboratuvarını çalışan ve deneysel araştırmalarını gerçekleştiren gençlerimiz literatür taramalarından sonra projelerini İngilizceye çevirdiler.

Kimyasal ve fiziksel analizlerin ardından Türk standartlarına uygun hale getirilen bu alternatif çimentoyla çevreci çözümler bulunabileceği sonucuna varıldı.

Emir Akdaşçi ve Ege Özlem, uzun çalışmalar sonucunda hazırladıkları alternatif çimento projesiyle TÜBİTAK’a başvurdular. Fakat “Döküman Eksikliği” nedeniyle ret cevabı aldılar.

Bu olumsuz dönüş onları yıldırmadı. Projeleriyle Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Fransa’daki okullara başvurdular.

Harvard da dahil olmak üzere 4 üniversiteden davet alan ikili projelerini dünyaca ünlü bilim insanlarına sunma şansı yakaladılar.

Davet aldıkları üniversitelerin tamamı ise şu şekilde: ABD’den Harvard, Paris’ten FIAP Jean Monnet, Montreal’den Mc Gill University ve Toronto’dan Ryerson University.

Emir Akdaşçi ve Ege Özlem’i çevreye olan duyarlılıkları, projelerine olan inançları ve araştırmacı ruhları için tebrik ediyor; başarılarının devamını diliyoruz! ???

Kategoriler: Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/