l İki Dev Arasında Tartışma: Google, Huawei'yle Yaptığı Lisans Anlaşmasını Kesti - CEOtudent

İki Dev Arasında Tartışma: Google, Huawei’yle Yaptığı Lisans Anlaşmasını Kesti

Dicle Temiz

Dicle Temiz

Editör - Bilgi Unv.

Bir süredir konuşulan Android devi Google ve Huawei arasındaki tartışmalar resmileşti, lisans anlaşmaları değişikliğe gidiyor.

İki Dev Arasında Tartışma: Google, Huawei'yle Yaptığı Lisans Anlaşmasını Kesti 1

Çin Hükümeti’nin Amerikan ağlarına casusluk yapmak için Huawei’nin kullanılabileceği bir süredir Amerika Hükümeti’nin korkuları arasındaydı. Bu korkular nedeniyle ABD’nin Çin’deki teknoloji şirketlerine baskı yapıyordu ve bunun sonucunda Google, Huawei’ye darbe yaparak Android lisansını kesti. 16 Mayıs tarihinde Amerika başkanı Donald Trump tarafından çıkarılan özel kararname, işlerin bu noktaya gelmesine neden oldu.

İki Dev Arasında Tartışma: Google, Huawei'yle Yaptığı Lisans Anlaşmasını Kesti 2
Olayı kısaca özetleyecek olursak, çıkarılan kararnamede yabancı telekomünikasyon üreticilerinin alışverişlerine yasaklamalar getirilmişti. Milli güvenlik riskleri ortaya sürülerek herhangi bir senato onayı almadan Amerikalı şirketler, yabancı üreticilerle teknolojik alışverişi yasaklayabiliyordu. İlk başlarda bu kararın 5G sebebiyle yapıldığı düşünülse de şuan Huawei’nin Android lisansının Google tarafından iptaliyle son buldu.

Çin ve Amerika Arasında Gergin Ticaret Savaşları

Çinli üreticilerin, Amerika Ticaret Bakanlığı tarafından ‘kara liste’ye alındığı bir süredir konuşulan konular arasındaydı. Hükümet onayı olmadan yazılım dahil hiçbir teknolojinin alınamaması demek olan bu durum sonucu Google, Android lisansını iptal etti. İptal edilen lisans sonrasında “Mevcut Huawei cihazlarında Google Play ve Google Play Protection tarafından sunulan güvenlik çözümleri çalışmaya devam edecek.” açıklaması gelse de ileride çıkacak modellerin artık Android kullanamayacağına işaret ediliyor.

İki Dev Arasında Tartışma: Google, Huawei'yle Yaptığı Lisans Anlaşmasını Kesti 3
İleride böyle bir durumla karşılaşmaktan korkan Huawei, bir süredir kendi işletim sistemini hazırlıyordu. Bu yüzden Huawei, şuan Android Açık Kaynak Projesi(AOSP) kullanmakla sınırlı. Bu da, Android servislerinde olduğu kadar mevcut cihazlar için güncellemeler konusunda da ciddi sıkıntılara neden olabileceğini gösteriyor. Huawei’nin bağlı olduğu tüm Android entegrasyonlarının nasıl etkileneceği belli olmasa da konunun detaylarını gelecek günlerde öğreneceğiz.
Kategoriler: Gündem, Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/