Hamilelikte İki Anne Tarafından da Taşınan İlk Bebek Tıp Tarihine Geçti

Bilim Hayvanı

Bilim Hayvanı

Bilim yolunda koşulmaz, ağır ağır ilerlenir.

Teksas, ABD’de çocuk sahibi olmak isteyen eşcinsel çift hamilelik dönemlerinde bebeklerini birlikte taşıyan ilk çift oldu.

Normal şartlarda lezbiyen çiftlerden yalnızca biri biyolojik olarak hamileliği yaşayabiliyor.

 ‘İki taraflı Zahmetsiz Tüp Bebek’ (Effortless Reciprocal In Vitro Fertilization’ denilen bir yöntemle her iki kadın da döllenme sonrası oğullarını fiziksel olarak bedenlerinde taşımış oldu.

Bliss ve Ashleigh Coulter da bu yöntemle çocuk sahibi olmak istedi.

Bliss Coulter, kendi biyolojik çocuğunun olmasını isteyen ancak hamile kalmak istemeyen taraf oldu.

Bu olay nasıl gerçekleşti?

Kadın doğum uzmanı, Kathy Doody’nin fikri çiftin ilgisini çekti ve 2016 yılında konsültasyonlara başlandı. Yöntemin nasıl işleyeceği planlanarak hamilelik ve doğum hazırları başladı.
Bliss Coulter’ın döllenen yumurtası inkübasyon yani ilk oluşum ve hücre bölünmesi dönemini laboratuvardaki kuluçka bölümü yerine Bliss’in vücudunda gerçekleştirdi ve vücudu döllenmiş yumurta için doğal bir kuluçka görevi gördü. Yumurta burada tam 5 gün kaldı. Embriyo Bliss’in içinde oluştuktan sonra alındı ve donduruldu. Bunlar olurken Ashleigh’e de hormon terapisi yapıldı ve hazır olduğunda da embriyo ona transfer edildi.

Çift: ‘Paha biçilemez bir deneyimdi.’

 ‘İki taraflı Zahmetsiz Tüp Bebek’ yöntemi, geleneksel tüp bebek yapmaktan daha maliyetli ancak Bilss ve Ashleigh çifti verdikleri röportajda “Paha biçilemez bir deneyimdi” dedi ve Stetson için bir kardeş dünyaya getirmeyi planladıklarını söyledi.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/