İçinizdeki Seyahat Tutkusu Genlerinizden Geliyor Olabilir mi?

Elif Özçakmak

Elif Özçakmak

İTÜ - İşletme Mühendisliği | Editör @ceotudent

Bazı insanlar, 1 sırt çantasıyla dünyayı dolaşabilecek enerjiye ve heyecana sahiptir. Yerlerinde duramayan, merak eden, yeni yerler keşfetmekten ve gezmekten keyif alan bu insanların içindeki seyahat tutkusu onları harekete geçiren ana etkendir.
Hiç düşündünüz mü, bu seyahat tutkusunun biyolojik bir anlamı olabilir mi?
Son yıllarda yapılan çalışmalarda, insanların seyahat ettikçe, yeni yerler keşfettikçe mutlu olmasının nedeninin, dopaminin salgılanmasını tetikleyen bir gen olduğu keşfedildi: DRD4-7R, Wanderlust geni.

DRD4-7R, Wanderlust geni, mutluluk hormonu denilen dopaminin salgılanmasını sağlayan reseptörlerden biri. Yalnızca gezmek değil, yeni şeyler keşfetme, yeni heyecanlar deneyimleme, merak edilenleri öğrenme sonucunda dopamin salgılanmasını sağlayan bu gen, bu hislerin doyurulmasıyla mutlu hissetmemizi sağlıyor.
Bu gene sahip olanlar, yeni şeylere meraklı ve hevesli olmanın dışında risk almaya daha yatkın oluyor.

Yeni şeyleri keşfetmeye olan heyecanları ve tutkuları, onları risk almaya karşı daha cesur hale getiriyor.


Dünyanın %20’sinde bulunan bu genin, eski zamanlarda göçebe yaşayan toplumlardan geldiği söyleniyor.

1999’da yapılan bir çalışmada, DRD4-7R geni, ilk insanların ve göçebe kabilelerin yaşadığı topraklar olan Afrika ve çevresindeki insanlarda daha yaygın olduğu keşfedilmiş.
Yerinizde duramıyor, sürekli bir şeyler keşfetmek, araştırmak, yeni şeyler öğrenmekten keyif alıyorsanız, belki de atalarınızdan gelen bir gen sürekli sizi dürtüyor olduğu içindir. İçinizde bu heyecanı barındırdığınıza inanıyorsanız, onu dinleyin ve kendinizi sakın engellemeyin. Sonra da vücudunuzda salgılanan dopaminle mutluluğunuzun keyfini çıkarın. ☺
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (1) Yorum Yap

Seyehat etmek için paranın gerektiğini düşünüyorum. Para gerekmiyor diyenler olabilir. Ama o durumda da %100 özgüvene sahip birisi olmanız gerekiyor. Konuşarak gittiğiniz bir ülkede çok rahat bir şekilde iş bulabilirsiniz. Ama benim gibi birisi para olmadan yurt dışında rahat bir şekilde seyehat edemez.

/