Oyun Tasarımcılığını Bırakıp Terapist Olan Howard Warshaw’ın Toprak Altındaki Hayalleri ve Hikayesi

Gamist.co

Gamist.co

Oyun ve Oyuncu Kültürü; Son Haberler, İncelemeler, Ürünler, Kampanyalar, Çekilişler

HSW olarak da bilinen Howard Scott Warshaw, 1980’lerin başında Atari’deki çalışmaları ile tanınan Amerikalı bir psikoterapist ve eski oyun tasarımcısı. Atari 2600 konsolu için Yars’ Revenge, Raiders of the Lost Ark ve E.T. the Extra-Terrestrial gibi oyunlar tasarlayan Warshaw, ayrıca iki kitap yazmış ve üç belgesel çekmiş-yönetmiş.

Böylesine dolu dolu bir geçmişe sahip olan Warshaw’ın hayatındaki iniş ve çıkışlar ise ders alınası bir öykü. Başarılı bir oyun tasarımcılığından psikoterapistliğe yönelen ilginç hikayesine gelin hep birlikte göz atalım:

Howard Scott Warshaw, 30 Temmuz 1957 yılında Colorado‘da doğdu, Jersey‘de büyüdü, New Orleans‘da okullu oldu.


Eğitim hayatı da en az kariyeri kadar dolu dolu geçen Warshaw, Tulane Üniversitesinde Matematik ve İktisat üzerine çift anadal yaptı.

Phi Beta Kappa‘dan da mezun olarak yüksek lisans bursu kazandı. Bir yıl sonra da Bilgisayar Mühendisliği üzerine yüksek lisansını aldı.

Mezun olduktan sonra HP olarak bilinen Hewlett-Pachard’da çok yönlü sistem mühendisi olarak işe başladı.


1981’de ise hayatının dönüm noktasını yaşayacağı Atari’de çalışmaya başladı.


Warshaw, Atari’deki kariyerine başarılı bir başlangıç yaptı. 1982’de Atari 2600 konsolu için en çok satan oyun Yars’ Revenge’i tasarladı.

Oyun, Star Castle‘ın bir uyarlamasıydı. Aynı zamanda Time Freeze adıyla da biliniyor. Oyun hakkında Atari’den yapılan raporlama, oyunun kadınlar arasında popüler olduğunu ifade ediyor. Atari 2600 için yapılan en iyi oyun olarak da anılıyor.

Warshaw, büyük bir ticari başarı sergileyen Raiders of Lost Ark (Indiana Jones) filminin oyun uyarlaması için tasarımcı olarak seçildi.

Yapılan olumlu eleştiriler onu bir üst seviyeye taşıdı çünkü ilk defa bir oyun, film uyarlaması olarak karşımıza çıkmıştı ve beğenilmişti.

Raiders’daki başarının ardından kariyerinin zirvesini yaşayan Warshaw, hayatının kırılma noktasını yaşayacağı E.T. the Extra-Terrestrial uyarlaması Atari 2600 oyunu için kollarını sıvadı.

E.T.’nin yaratıcısı Steven Spielberg ile oyun hakkında görüşen Warshaw, döneminin en dolu oyununu yapmak istediğini söyledi. Spielberg, Pacman vari bir oyunun da yapılabileceği görüşünü paylaşırken; Warshaw‘ın hayalleri bir hayli yüksekteydi. Aynı yıl içerisinde 2 başarılı oyuna imza atmış olan Warshaw, Atari‘nin oyun sektöründe en güçlü olduğu zamanların adeta mimarıydı.

Ancak E.T.’de işler yolunda gitmeyecekti. Çünkü Atari oyunun yıl bitmeden 5 hafta içerisinde bitmesini istedi.

Çanlar Warshaw için çaldı ve yoğun bir çalışmanın içerisine dahil oldu. Günlerce Atari’de çalışan Warshaw bir zaman sonra ekipmanlarını eve taşıyarak adeta uyumadan oyunu yetiştirmeye çalıştı. (Bannersnack filmi gibi.)


Oyunun yapımı zamanında bitti, ancak bir hayli kötü karşılandı ve kafa karıştırıcı-sinir bozucu bulundu.

Oyunun reklamı ise öylesine yapılmıştı ki E.T. markasına karşı beklentisi yüksek olan oyun severler büyük bir hayal kırıklığına uğradı. Bu durum sadece Atari’yi değil o dönem ki tüm oyun şirketlerini derinden etkilemişti. Oyuncuların, yun sektörüne olan güvensizliği artmış ve satışlar azalmıştı.

Atari’de yıkım!

Atari için her şey bir anda tersine dönmüştü. Kötü iş kararları ve koşullar ile birlikte şirketin iki yıl içinde bölünmesine ve satılmasına yol açan proje çok büyük maddi kayıplara yol açtı. Öyle ki satılan oyunlar tekrar iade ediliyor ve Atari’nin eline bir dolu E.T. oyunu yığılıyordu.

Atari’nin o dönemlerine ışık tutan 2014 yapımı Atari: Game Over belgeseli Atari’nin elinde biriken E.T. oyunlarını, Amerika’da bir araziye gömdüğünü kazı çalışması ile doğruluyor.

Ayrıca Warshaw’ın tüm oyunlarının her birinin 1 milyondan fazla satıldığını aktarıyor. (Oyun sektöründe büyük öneme sahip bu dönemle ilgili belgeseli izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.)

Bu süre zarfında Warshaw, Saboteur adında bir oyun yaptı ancak tamamlamadan şirketten ayrıldı.


Atari’deki çöküşün ve ayrılışın ardından Warshaw, iki kitap yazdı.

İlki, “The Complete Book of PAN” adında olan Panguingue kart oyununun rehberiydi. İkincisi ise “Conquering College” adında akademik başarıya yönelik teknikleri konu alan bir kitaptı. RASABIC (Read Ahead, Stay Ahead, Be In Class) olarak anılan teknik Warshaw’ın erken mezun olmasını sağlamıştı.

Video prodüksiyonu okudu.

Aynı aileden, biri 1920’de diğeri 1980’de iki Rus kadının Amerika göçünü konu alan “From There to Here: Scenes of Passage” belgeselini yayınladı.
Bunun ardından, 1970’lerin sonlarında ve 1980’lerin başlarında Atari’de çalışanların ve tasarımcıların röportajları ve öykülerinden oluşan bir koleksiyon olan “Once On Atari” adlı çok bölümlü belgesel yapımını sürdürdü.
2005’te San Francisco’daki BDSM sahnesinin üyelerine odaklanarak belgesel Başkan Yardımcılığını da yaptı ve yönetti. Bu belgesel, Warshaw’ın düzenli olarak ders verdiği, İnsan Cinselliği programının bir parçası olarak Santa Clara Üniversitesi tarafından kabul edildi.

2008’de Code Monkeys adlı G4TV dizisinin ikinci sezonunda Warshaw’ın hikayesi konu alındı.


2011 yılında Warshaw, John F. Kennedy Üniversitesi’nden Psikolojik Danışmanlık alanında Master derecesini aldı.

Şimdilerde ise Silikon Vadisinde yazılımcılara psikoterapistlik yapan Warshaw, yaşadığı krizden yararlanarak krizi atlatmak konusunda başka insanlara da yardımcı oluyor.

Oyuna ve oyuncu kültürüne dair son haberler, incelemeler, ürünler, kampanyalar, çekilişler ve dahası için Gamist.co‘yu aşağıdaki sosyal medya bağlantılarından takip edebilirsiniz. ?


Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

 

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/