11-13 Ekim 2018 | Haliç Kongre Merkezi
10 Ekim 2018
Hititlerden Anadolu’ya Bir Miras: Dünya’nın En Eski Çalışan Barajı
Toplumlar, sahip oldukları su kaynaklarını, tarih boyunca en verimli şekilde kullanmaya çalıştılar ve zaman zaman su sorunlarıyla da yüzleşmek zorunda kaldılar. Bu sorunlar, kimi zaman önceki içeriğimizde bahsettiğimiz gibi Taksim’e ismini veren maksem gibi daha yakın tarihli yapılarla, kimi zaman da tarihe damga vuran yapılarla çözüme kavuştu. Bu yapıların en eskisi ve hala kullanılanı, işte o tarihe damga vurmuş yapılardan biri: Alacahöyük’te yer alan, dünyanın en eski aktif barajı.
Hititler, Anadolu’da kurulan ve tarım konusunda döneminin önde gelen medeniyetlerinden biriydi. Kayseri, Çorum ve Konya civarında yapılan kazılarda döneme ait çeşitli baraj kalıntıları bulundu. Bu kalıntıların en önemlisi ve dünya tarihine geçeni, Alacahöyük’te bulunan bir barajdı. M.Ö. 1230 civarında yapıldığı düşünülen baraj, Hititlerin başkenti Hattuşa’da bulunuyordu. Hitit Barajı’nı dönemin kralı IV. Tuthaliya’nın yaptırdığı tahmin ediliyor.

Alacahöyük’te uzun yıllardır süren kazılarda, Anadolu tarihine ışık tutan izlere rastlanıyor. 2002 yılında, Hitit Barajı’nın bulunması ise hem Anadolu için hem dünya için önemli bir bulgu olmuştu. Arkeologların liderliğinde temizlenen ve yeniden su verilen baraj, yaklaşık 3.200 yıl önceki görüntüsüne kavuştu. Kazılar sırasında, barajdan kente su taşıyan boruların da bir kısmına rastlanıldı. Ayrıca Hititlerin suları filtreleyerek içme suyuna dönüştürdükleri sistemler de bulgular arasında yer alıyor.

Dünyanın en eski ve hala aktif olan barajı Hitit Barajı’nın rekreasyon çalışmaları sonucunda bölgenin turizme açılması için gerekli adımlar atılarak çalışmalara başlandı.
11 – 13 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan İstSu İstanbul Su Kongresi ve Fuarı’nda suyun dünü, bugünü ve yarını ele alınacak. Hititlerin yaptığı gibi su sorunlarına en verimli çözümü bulmak için bir araya gelecek olan akademisyenler ve profesyonellerin katılacağı kongre, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.

Tamamen ücretsiz gerçekleşecek olan etkinlik hakkında detaylı bilgiye ve kayıt formuna buradan⇗ ulaşabilirsiniz.

2
Bizi Facebook'tan takip edin.

arrow_upward