Hikaye Anlatıcılığının Geometrisi

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

13 Nisan 2017

İnsan beyni farklı geometrik şekillere farklı soyut anlamlar atfeder. Bir dairenin zihinde uyandırdığı etki, bir üçgenin uyandırdığı etkiye kıyasla çoğu zaman farklıdır.

Dünyanın en büyük endüstrilerinden film endüstrisi de geometrik şekillerin beyin üzerindeki gücünden haberdar ve bunu, tahmin edilebileceği üzere, duyguları tetiklemek ve stereotipleri yeniden üretmek için başarıyla kullanıyor. Tıpkı kötücül karakterlerin genellikle keskin yüz hatları, sivri bir burun ve uzun, kıvrık parmaklarla; canayakın karakterlerin ise çoğu zaman yuvarlak ve yumuşak hatlarla resmedilmesi gibi.

Sinema üzerine yorum ve videolarıyla tanınan ABD’li YouTube kanalı Now You See It, görüntü yönetmeni ve yönetmenlerin filmlerine görsel hikâyeler katmak için film sahnelerini şekillerle nasıl inşa ettiklerini anlattığı bir video yayınladı. Video, farklı geometrik şekillerle zenginleştirilen filmlerdeki her bir sahnenin onu izleyenlerin düşünceleri üzerinde ne gibi tesirler bırakmayı amaçladığını -ve bıraktığını- gösteriyor.

Kaynak.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kariyer Macera Dolu Bir Oyun: İşte Bunlar da Hile Kodları

Yeni bir oyuna başladığımızda öğrenecek çok şeyimiz oluyor. Her oyun keşfettikçe haz aldığımız, engelleri aştıkça heyecanlandığımız, öğrendikçe harika hissetti...

Kariyer Macera Dolu Bir Oyun: İşte Bunlar da Hile Kodları Kariyer Macera Dolu Bir Oyun: İşte Bunlar da Hile Kodları

Yorumlar (0) Yorum Yap