Herkesin Konuştuğu Dizileri Israrla İzlemememizin Bilimsel Nedeni Nedir?

Cyaffel Gusto

Cyaffel Gusto

Üretemediğim her günü yaşanmamış sayarım.

Araştırmacılar etrafımızdaki insanların dilinden düşmeyen dizilere büyük bir ısrarla başlamamamızın bilimsel bir nedeni olduğunu söylüyor. Buna ‘Optimal ayırt edicilik teorisi’ diyorlar.
Game of Thrones, Breaking Bad, Westworld, La Casa de Papel, Stranger Things gibi birçok popüler diziye çoğumuz aşinayız. Ama bunların arasında mutlaka bir ya da iki tanesine sırf herkesin dilinde diye bir türlü başlayamıyor olabiliriz. Peki neden böyle?
Araştırmacılar bu sorunun cevabına bilimsel bir gerçekle cevap veriyor: Optimal ayırt edicilik teorisi.
Bu teori her insanın, çevresindeki insanlarla arasında belirli bir mesafe oluşturmaya çalıştığını öne sürüyor. Teoriye göre bu mesafeyi de öylesine optimal ayarlamak istiyoruz ki; ne herkesten farklı olup komple dışlanmaktan, ne de herkesle aynı şeyleri takip edip asimile olmaktan kaçınıyoruz.
Bilhassa yetişkinlik çağlarından itibaren bir hayli belirginleşen bu davranış mekanizması sayesinde de herkes aynı diziden bahsettiğinde ve o dizi önerdiğinde, o diziden daha da uzaklaşıyoruz.
Sonuç olarak “Hadi hemen başla bu diziye” diye yüz kere söylenmese, o diziye belki de kendiliğimizden bir şans verecekken, tam tersine hiç izlemeden soğuyoruz.
Kaynak.
Kategoriler: Bilim, Yaşam

Yorumlar (1) Yorum Yap

Yusuf KAYA

Bilhassa ben ;) Teşekkürler.

/