l Uluslararası Astronomi Birliği: Artık Her Ülkenin Bir Yıldızı Ve Ötegezegeni Olacak - CEOtudent

Uluslararası Astronomi Birliği: Artık Her Ülkenin Bir Yıldızı ve Ötegezegeni Olacak

Geçtiğimiz günlerde toplantısı yapılan ve 100.yılı kutlanan Uluslararası Astronomi Birliği’nden (IAU) 100. yıla özel olarak her ülkeye uzaklık fark etmeksizin başkentlerinin görünürlüğüne göre bir yıldıza isim verme hakkı dağıtılacağı açıklandı.

 Konuyla ilgili birçok internet sitesinde de düzenlenmeye başlayan kampanyalara katılan Türkiye’nin, Dünyadan 146 kat daha büyük olan ‘WASP-52’ isimli bir yıldıza ve onun ötegezegene isim vereceği Astronomi Derneği Başkanı Prof. Dr. İbrahim Küçük tarafından açıkladı.
Uluslararası Astronomi Birliği: Artık Her Ülkenin Bir Yıldızı ve Ötegezegeni Olacak 1

Konuyla ilgili gerekli tüm açıklamaları yapan Türk Astronomi Derneği Başkanı Prof. Dr. İbrahim Küçük, IAU tarafından başlatılan ‘ötegezegen isimlendirme’ kampanyasına 70 ülkenin katıldığını belirtti.

Türkiye adına yıllardır derneğe üye olduklarının altını çizen Küçük, 5 ay süre boyunca isim kampanyasının devam edeceğini ve oradan elde edilecek sonuca göre karar alınacağını belirtti.
Böyle bir kampanyanın astronomi ve havacılık konularının daha çok ilgi çekmesine yardımcı olacağını söyleyen Küçük, özellikle bizim gibi teknolojik ve tekniksel anlamda gelişimini devam ettiren ekosistem ortamlarının gerekli yatırım ve ilgiyi görebilceklerini ekledi.
Uluslararası Astronomi Birliği: Artık Her Ülkenin Bir Yıldızı ve Ötegezegeni Olacak 2

Gök cisimlerine isim verme kurulu olan IAU’nun belirlediği isimlendirme kurallarına göre, “önerilen gezegen isimlerin, bahsi geçen gök cismine en uygun şekilde, teleskopla bakıldığında  başkentlerinin normal şekilde görülebilecek şekilde ve isim verilen yerin kültürel, tarihi veya coğrafi öneme sahip anlamları’’ olması gerekmektedir.

Uluslararası Astronomi Birliği: Artık Her Ülkenin Bir Yıldızı ve Ötegezegeni Olacak 3
5 ay sürecek olan kampanya sonunda 70 farklı ülkenin konuyla ilgili uzman isimlerinden kurmuş olduğu kurullarının en geç aralık ayı içerisinde IAU Genel Kuruluna belirtmeleri gerekmektedir.  Türk Astronomi Derneği’nin öncülüğüne sürdürülen kampanya dahilinde bu gezegene isim vermek için linke tıklayarak oy kullanabilirsiniz.
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/