Hepimizin Bildiği Simit Sarayı’nın Başlangıcı

Nedim H. Aydoğdu

Nedim H. Aydoğdu

IU - Sailing - Engineering

İşini severek yapan, azimle çalışan, zorluklar karşısında sabırlı olan birinin kurduğu küçük bir dükkanı günümüzde 22 ülkeye bayilik açarak devam ettirmesine şahitlik edeceğiz. 
Kurucusu sayın Haluk Okutur, aslında ortalama bir Türk gencinden farkı bulunmamaktadır. Üniversiteyi bitiriyor, her genç gibi akıllarda iş kaygısı bulunmaktaydı. Çoğu ortalama Türk genci gibi sermaye yetersizliğinden kaynaklı olarak, aklında olan iş fikirlerini yapamıyordu.

Kendisinin gözlemci ve araştırmacı yönü epey yüksektir, o zamanlar yaptığı hesaplamayla bir milyona yakın bakkal olduğunu hesapladı. Amacı, bakkallar için rehber kitapçık hazırlayıp bunu pazarlamaktı. Mükemmelliyetçi yönü kuvvetli olduğu için çok detaylı olması için uğraştı ve aradan 8 yıl geçti bakkal sayısı onda bire kadar azaldı. 
Gıda perakendesi sektörüne girmekte kararlıydı, yine de aklındakiler için yeterli sermaye yoktu. Bu sebeple insanların cebindeki küçük paraların peşinden gitmeye karar verdi ve küçük paralar ile en çok satılanlar listesi yaptı. İlk sırada ekmek var ancak piyasa çok rekabetçiydi, ikinci sırada simit olduğunu gördü. Kendisi şöyle bir cümle kurmuş “Simidi okuduktan sonra tebessüm ettim ve o andan sonra hayatımı simitçi olarak geçireceğimi anladım”
Erzincan’dan cebinde biraz parayla İstanbul’a geliyor. Dükkan kiraları pahalıydı bu yüzden kendisine ortak bakmaya başladı. Boğaziçi Üniversitesi karşısında kırtasiyecilik yapan bir arkadaşının (Abdullah) yan dükkanında kırtasiyeci arkadaşı ve onun ortağıyla (Mehmet) beraber ilk mütevazı dükkanını açtı. Yeni açılmış dükkan ve başlangıç zamanı olduğu için sıkıntılar peşini bırakmamış.
Konuyla ilgili kendisi şunu söylemektedir “Kilit nokta yapılan işi sevmek. Zorluklar karşısında sabretmek.”

İlk dükkanını 2002’de açtı. Şuan 22 ülkede mağazası 11000 çalışanı bulunan devasa bir markadır.
Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/