Hayranı Olduğunuz Ünlü ile Aranızda En Fazla 6 Kişi Var

Dünya üzerinde herhangi iki birey arasında en fazla altı adımda ilişki kurulacağını iddia eden bir sosyal teoriden bahsedeceğim: Six Degrees of Separation (Ayrımın Altı Derecesi).

Teorinin temeli “arkadaşımın arkadaşı” mantığına dayanıyor. Teoriye göre tanışmak istediğiniz herhangi bir insanla nerede olursa olsun veya ne kadar erişilemeyecek olarak görünürse görünsün o kişiye en fazla 6 kişiyle ulaşabiliyorsunuz. Tek mesele doğru arkadaşları bulabilmek!

Şöyle bir örnekle açıklayalım; ele aldığımız kişiler siz ve Arnold Schwarzenegger olsun. Sizin bir arkadaşınızla başlayarak ilk adımı tamamlamış oluyoruz. Daha sonra arkadaşınızın ABD’de tanıdığı başka bir arkadaşını düşünürsek bu ikinci adım olmuş olur. En son Arnold Schwarzenegger’in arkadaşını da bularak zincir tamamlanmış olur. Dolayısıyla sizin ile Arnold Schwarzenegger arasında 6 kişiden daha az adımda bir arkadaşlık zinciri kurulur.

“Dünya gerçekten küçük…”

Six Degrees of Separation (Ayrımın Altı Derecesi) teorisinin başlangıcı 1929’da Macar yazar Frigyes Karinty ile başlar. Karinty, Dünya nüfusu arttıkça insanlar arasındaki bağların daha da kısaldığını ifade etmiştir. 1960’larda Harvard’da da denenen bu teori Karinty’i desteklemektedir.

Günümüzde Bağlar Daha Kısa

Günümüzde gittikçe artan sosyal medya kullanıcıları ile Karinty’in teorisi daha kısa adımlara ulaşmaktadır. En çok kulanılan sosyal medya aracı olan Facebook bu adımları güncellemiş ve yeni adım sayısını ortalama 3,57 olarak belirlemiştir.

Teori Üzerine Tiyatro Oyunu ve Sinema Filmi

Six Degrees of Separation (Ayrımın Altı Derecesi) teorisi John Guare tarafından yazılan 1990 yapımı bir tiyatro oyunuyla da popüler hale geldi. Drama Pulitzer Ödülü’ne aday gösterilen bu oyun teorideki gibi dünyadaki herkesin en fazla altı arkadaş bağına sahip bir zincirle bağlı olduğu önermesini araştırıyor.

John Guare’nin oyunu 1993 yılında Avustralyalı Fred Schepisi tarafından sinemaya uyarlandı.

Ve bu tiyatro oyunundan bir alıntı;

“Her insan yeni bir kapıdır, başka dünyalara açılıyor.”- John Guare

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/