l Hayatta Yaptığı Her Şeyde Yaratıcılığı Ön Planda Tutan Zihinlere 7 Kreatif İpucu - CEOtudent

Hayatta Yaptığı Her Şeyde Yaratıcılığı Ön Planda Tutan Zihinlere 7 Kreatif İpucu

Yaptığımız işlerde farklı düşünerek görülmeyeni görmek, bize ve yaptığımız işe çok şey katar. Yaratıcılık, birçok etmenden etkilenir. Kendinizi nasıl hissettiğinizden çalışma ortamınıza kadar birbiriyle etkileşimde olan değişkenler, zihninizin performansı ve verimi hakkında söz sahibidir. Dolayısıyla okul yıllarından bu yana yaptığı her işte yaratıcılık kaygısı güdenlerdenseniz kendinizi sürekli yaratıcı hissetme ihtiyacı duyabilirsiniz. Hayatınızda yapacağınız minik değişikliklerle daha özgür düşünebilir, yaratıcılığınızı artırabilirsiniz.

1) Yaratıcılık, bağlantıları bulma sanatıdır.

Hayatta Yaptığı Her Şeyde Yaratıcılığı Ön Planda Tutan Zihinlere 7 Kreatif İpucu 1
Çözüm için ihtiyaç duyduğunuz noktalar aslında her zaman gözünüzün önündedir. Bu noktaları belirlemek için konuya biraz dışarıdan bakmanız gerekebilir. Hayatınızın her alanına uygulayabileceğiniz bu yöntemde, noktaları birleştirerek sonuca ulaşabilirsiniz.

2) Yeni yerler, kültürler keşfedin.

Hayatta Yaptığı Her Şeyde Yaratıcılığı Ön Planda Tutan Zihinlere 7 Kreatif İpucu 2
Merak ettiğiniz ve görmek istediğiniz bir yer mutlaka vardır. Buraya yapacağınız bir seyahat, size hiç düşünmediğiniz katkılarda bulunabilir. Farklı açılardan olaylara yaklaşmayı öğrenirsiniz. Vizyonunuzu genişletmeniz, yaratıcılığınızı besleyen en büyük tetikçilerdendir.

3) Loş ışık, özgür düşünmenizi sağlar.

Hayatta Yaptığı Her Şeyde Yaratıcılığı Ön Planda Tutan Zihinlere 7 Kreatif İpucu 3
Çalışma ortamı, yaratıcılığınızdan ne kadar faydalanacağınız konusunda önemli bir kriterdir. Loş bir ışık ile çalışırsanız odaklanmanızı artırırken zihninizin daha özgür düşünmesini sağlarsınız. Beynininiz özgür düşünürken daha yaratıcı ve farklı şeyler ortaya çıkarma eğilimindedir.

4) Dağınıklığı avantaj olarak kullanın.

Hayatta Yaptığı Her Şeyde Yaratıcılığı Ön Planda Tutan Zihinlere 7 Kreatif İpucu 4
Birçok bilimsel çalışma, dağınık masalarda çalışanların daha serbest ve dolayısıyla daha yaratıcı düşündüğünü ortaya koyuyor. Bilinçaltımızın “klasik” olandan kaçmasını sağlayan dağınıklığı, yeni fikirlerin filizlendiği bir kuluçka merkezi olarak görün ve lehinize kullanın.

5) Bir çalışma arkadaşı edinin.

Hayatta Yaptığı Her Şeyde Yaratıcılığı Ön Planda Tutan Zihinlere 7 Kreatif İpucu 5
Bir araya geldiğinizde özgürce sohbet edebildiğiniz hatta absürt konularda dahi konuşmalar yapabildiğiniz bir arkadaşınızla birlikte çalışın. Bu arkadaşınızla birlikte yapacağınız çalışmalar, yaratıcılığınızı tetikleyecek ve daha önce aklınıza gelmeyen fikirler zihninize hücum edecek. Ayrıca bu durum, çalışmayı da zevkli hale getirerek performansınızı artırmanıza da yol açacak.

6) Kendinize teslim süreleri belirleyin.

Hayatta Yaptığı Her Şeyde Yaratıcılığı Ön Planda Tutan Zihinlere 7 Kreatif İpucu 6
Çalışmaya başlamadan önce, teslim süresi belli olsa da olmasa da bir iş için bitiş tarihi belirleyin. Bu şekilde çalışarak hem daha planlı ilerlersiniz hem de işinize tekrar göz atarak gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. Ayrıca süre azaldıkça kendini baskı altında hissedecek zihninizin kaçma yöntemi olarak bambaşka fikirler ortaya çıkardığını göreceksiniz.

7) “Kahramanım bu durumda ne yapardı?” sorusunu sorun.

Hayatta Yaptığı Her Şeyde Yaratıcılığı Ön Planda Tutan Zihinlere 7 Kreatif İpucu 7
Birçoğumuzun çocukluğundan beri desteklediği ve hayran olduğu bir kahramanı bulunur. Bu kahraman, bir süper kahraman, film ve kitap karakteri olabileceği gibi rol modeliniz de olabilir. Tıkandığınızı hissettiğinizde “Kahramanım bu soruya nasıl yanıt bulurdu?” sorusunu kendinize yöneltin. Aklınıza gelmeyen çözümün aslında hep gözünüzün önünde olduğunu fark edeceksiniz.

Anadolu Efes, 10 Numara Deneyim⇗ programıyla seni yaratıcılığının günden güne arttığı ve girişimci ruhunun desteklendiği muhteşem bir çalışma ortamına çağırıyor!

İnovasyonu ve yaratıcılığı, Türkiye’nin en yenilikçi firmalarından biri olan Anadolu Efes’te yerinde öğrenmek istiyorsan buradan⇗ bilgi alabilir ve başvurunu yapabilirsin.

Hayatta Yaptığı Her Şeyde Yaratıcılığı Ön Planda Tutan Zihinlere 7 Kreatif İpucu 8
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/