Hayatınızı Üç Döneme Ayırarak Siz de Bir Rönesans İnsanı Olabilirsiniz

Edanaz Aksoy

Edanaz Aksoy

Editör - Bilgi Hukuk

Orta çağın karanlık ve baskıcı rejiminin ardından insanın öz düşüncelerinin ön planda tutulduğu, sevginin ve bilgeliğin önem kazandığı Rönesans dönemi, bir açıdan reformların başlangıç dönemi olmuştur.
Rönesans’ı özel kılan sebeplerden biri ise, insanın iç duygularıyla sanatı birleştirerek eserler çıkarması ve ihtiyaçlarının buna göre şekillenmesi olmuştur.
Rönesans insanı, on parmağında on marifet olan insan anlamına geliyor. Bu dönemde ressamlar aynı zamanda bilim adamı, heykeltıraşlar ise şairdi. Tek bir uğraş alanı yerine geniş çaplı davranarak her alanda kendilerini geliştirmek istemişlerdi.

“Herkes gibi yaşamak ve düşünmek istemiyorum. Fabrikasyon bir yaşamın dayatılması rahatsız ediyor. Kendim olmalıyım. Şartlanmış beyinlerin ürettiği kavram, fikir ve davranışlardan arınmalıyım. Yıllardır uğradığım imge bombardımanından sıyrılıp en sade olana yönelmeliyim.” – Michelangelo

Leonardo’nun Mona Lisa eserine baktığımızda onu bu kadar özel kılan neydi? Hırsı ön planda mı tutmuştu yoksa cesareti mi? Peki biz yüzyıllar önce gerçekleşen bu sanat-bilim akımından kendimize nasıl dersler çıkarabiliriz?

İlk Dönem: Yol Haritası İçin Öncekilerden Ders Çıkarmak ve Akımınızı Başlatmak

Elbette Leonardo da Vinci’nin de kendine örnek aldığı sanatçılar da oldu. Hayatımızda yenilik peşinde olurken ve kendi iç dünyamızı da dışa yansıtmaya çalışırken başkalarını örnek alıyoruz. Bu onların tıpatıp aynısı olacağımız anlamına gelmiyor. Kendi yolunuzu çizerken ilham alacaksınız ve kendi benimsediğiniz akımın temellerini atmış olacaksınız. Aklımızda bu dönemi  yeni atıldığımız okul hayatı ve bununla beraberinde büyürken yaşadığımız silsileler olarak canlandırabiliriz.

İkinci Dönem: Yarattığınız Akımın Taşları Yerine Oturmaya Başlıyor

Artık hayatınızda risk alabildiğiniz ve cesur davrandığınız dönem gelmiş bulunuyor. İdollerimiz bir kenarda dursun, kendi akımınız başladı ve siz bu akımın en önemli parçasısınız. Bu dönem iş hayatına atıldığınız, aile yaşantısı kurmaya ya da kendi işinizi oluşturmaya başladığınız ve gerçek farkı yarattığınız dönem. Oluşturduğunuz dönemde başkalarından nasıl ilham aldıysanız, başkalarının da sizden ilham alacağı dönemizin domino taşlarını oluşturmuş olacaksınız.

“Bilimle sanat, mantıkla hayal gücü arasında denge geliştir.”
– Leonardo da Vinci

Üçüncü Dönem: İlham Kaynağı Rönesans İnsanı

Kendi hayatınızın Michelango’su olduğunuzda geride bıraktığınız çok şey olacaktır. Vizyonunuz sizin için bilinçli bir tecrübe mi yoksa farkında olmadan oluşmuş bir değer derlemesi mi? Rönesans insanının kendine sorması gereken asıl soru budur. Bunun dışında artık yaptığınız işlerin size yük değil, ufku geniş olan bilgi bankanıza birer yatırım olacağını da fark ettiğiniz bir dönemde olacaksınız.
Her dönemi tamamlarken sınırlarımızı zorluyoruz. Yorulsak da, pes etsek de yolumuzu tamamlıyoruz. Ve asıl büyük pencereden bakmayı unutuyoruz. Neleri başardık ve daha neleri başaracağız.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/