Hayatım Boyunca Bu İşi mi Yapacağım?

İnsanı bu hayata bağlayan birkaç unsur aile, dostluklar, iş ve inançlarıdır. Bu dört unsurdan iş hayatı en çok vakit alan kısmını oluşturur. Sabah ailemizi geride bırakıp işe gider, günün en verimli saatlerini işte geçirir, yorgun bi şekilde ailemize geri döneriz. Yılda 15–20 gün tatil yapar, hemen işe tekrar adapte olmaya çalışır, rutin hayatımıza döneriz. Peki hayatımızın en büyük parçası olan işimiz mutluluğumuza ne kadar olumlu ya da olumsuz etki ediyor?
Bunu ölçmek için kendinize başlıktaki soruyu sorup evet ya da hayır cevaplarından hangisine daha yakın hissettiğinizi çok düşünmeden söylemeniz yeterli. Eğer kolaylıkla ‘evet’ diyebiliyorsanız muhteşem, işinizle bütünleşmiş ve mutluluğun önündeki büyük bir engeli aşmışsınız demektir. Aksine kolaylıkla ‘hayır’ diye cevap veriyorsanız, mutlu bir yaşamın önünde kocaman bir engeliniz var demektir.

‘Hayır’ cevabına yakın olanlara birkaç tavsiyem olabilir. Bir şekilde yanlış işe başlamış ve zaman içinde sevdiğiniz işi bulabilmek için gerekli aksiyonu almamış olabilirsiniz. Tutunmanız gereken prensip şu olmalı: “Yaşıyorsanız umut vardır.”


Ne İçin Yaşıyorsunuz?

Öncelikle yapmanız gereken şey ne için yaşadığınızı belirlemek. Zira iş dediğimiz şey sadece iş değildir. Çalıştığınız ortamda nasıl insanların olduğu, dünyaya kattığınız fayda, anlaşabileceğiniz yöneticilerin varlığı, değerinizin bilinmesi gibi birçok ihtiyaç iki harflik ‘iş’ kelimesinin altını doldurur ve hiç de gözardı edilecek ihtiyaçlar değillerdir.


Değerleriniz Neler?

Yaşam amacınızı belirlediyseniz kendinize ait işle alâkalı değerleri çıkarmanızı tavsiye ederim. Beni hangi insanlarla çalışmak mutlu eder gibi sorular sorup cevaplar arayın. Birlikte çalışmayı sevdiğiniz insanların özelliklerini yazın. En nihayetinde nasıl bir çalışan olmayı istersiniz? Hangi pozisyon sizi mutlu eder? Kendi işinizin sahibi olmak mı, yoksa sürekli maaşlı çalışan olarak garantide hissetmek mi önemli? Değişken işleri mi seviyorsunuz, durağan işleri mi?


Kabiliyetleriniz Neler?

Tüm bu ve benzeri sorulara cevaplarınızı yazdıktan sonra almanız gereken bir diğer aksiyon kabiliyetlerinizi saptamak. En iyi yaptığım şey nedir? Yapmayı en çok sevdiğim şey nedir? Neyi yaptığımda insanlar mest oluyor? Neyi yaptığımda kendimi daha iyi ve daha değerli hissediyorum?


Araştırma

Bu nevi sorulara da cevaplar bulduktan sonra sıra araştırma sürecine gelir. Hangi sektörde ne tür pozisyonlar var ve benim isteklerime hangi sektördeki hangi pozisyon daha uygun? İlaç sektöründe pazarlama direktörlüğü mü? Medya sektöründe kültür editörlüğü mü?


Son Hamle

Hedefinizi saptadıysanız artık son yapmanız gereken şey hedeflediğiniz pozisyonun gerekli yetkinliklerine sahip olmak. Kendinize bunun için bir zaman ve aksiyon planı hazırlamalısınız. Kültür editörlüğü pozisyonu için aranan özellikleri kolayca bulabilirsiniz. Bu özelliklere belli bir zamanda sahip olabilir, artık başvurulara başlayabilirsiniz. Kaç yüz başvuru yaptığınızın, kaç kapıyı çaldığınızın bu noktadan sonra önemi yoktur. Mevcut sevmediğiniz işinizde devam ederken bir amacınız da daima hayalinizdeki işi kovalamak olsun. Nihayetinde mutluluk dediğimiz şey biz yetişkinler için bakkalda satılan bir çikolataya erişmekten çok daha fazlasını gerektiriyor.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

[divider]Konuk Yazar[/divider]

Mehmet Gerdan

Kaynak.

Kategoriler: İş, Kariyer, Motivasyon

Yorumlar (0) Yorum Yap

/