Hayata Değer Katan Teknoloji: Sanal Gerçeklik Dosyası (Part 1)

25 Şubat 2017

Uzmanların geleceğe damga vurmasını bekledikleri teknolojilerden birisi olan sanal gerçeklik (VR) son zamanlarda adından sıkça söz ettirmeye başladı. Gündelik hayatlarımızdaki deneyimlerimizi dönüştürebilme potansiyeli, gelecekte patlama yapması beklenen sanal gerçekliği şimdiden büyük merakla beklenen gelişmelerden biri haline getirdi. Öncelikle sanal gerçekliği kısaca tanıyarak, şimdiki durumunu ve gelecekteki beklentileri değerlendirip, sonrasında ise gündelik hayatımızı nasıl etkileyebileceğini beraber inceleyelim.

Sanal Gerçeklik nedir?

Wikipedia’ya göre sanal gerçeklik, bilgisayarlar tarafından simüle edilen ortamlara denir. Kullanıcılar kullandıkları gözlükler sayesinde bulundukları ortamdan uzaklaşarak, sanal ortamlara dahil olmaktadır. Teknolojiyi deneyimlemek için kullanılan bu gözlüklerin temel amacı dış dünyadaki uyarıları bloke ederek, yaratılan sanal ortamın, görsel ve müziklerin de yardımıyla, gerçekçiliğini olabildiğince artırmaktır.

Sanal gerçeklik, 2014 yılında Oculus’un Kickstarter’daki başarısı ve sonrasında Facebook satın alması ile duyulsa da, teknolojiye dair ilk denemeler 60lı yıllarda karşımıza çıkıyor. Morton Heilig‘in 1962 yılında duyurduğu Sensorama‘yı ilk sanal gerçeklik deneyimi olarak kabul edebiliriz.

Morton Heilig – Sensorama

Günümüzdeki sanal gerçeklik gözlüklerinin atası ise 1968 yılında Amerikalı bilgisayar mühendisi Ivan Sutherland ve öğrencisi Bob Sproull tarafından geliştirildi.  The Sword of Damocles adı verilen araç ağır olduğu için tavandan sarkıtılarak kullanılabiliyordu. Nintendo’nun 1995 yılında piyasaya sürdüğü fakat yüksek fiyat, uzun süren kullanımdan sonraki yorgunluk ve kötü pazarlama gibi nedenlerle Virtual Boy da tarihin tozlu sayfalarında yerini aldı.

The Sword of Damocles


Sanal Gerçekliğin Bugünü

Bugünlerde sektörün 4 büyük oyuncusu var. Masaüstü bilgisayarlar için Facebook’un Oculus‘u, HTC’nin Vive‘ı ve Google’ın Daydream‘i pazardan en büyük dilimi kapmak için kıyasıya bir yarış içindeler.  Sony’nin PlayStation 4 ve PlayStation 4 Pro modelleriyle uyumlu çalışan PSVR‘ı ise konsol dünyasının tek hakimi (en azından şimdilik). Mobil tarafta ise Google’ın ucuz ve pratik kendin yap (DIY) sanal gözlüğü Cardboard‘un VR’ın yaygınlaşmasında önemli katkısı oldu. Mobil de daha iyi bir deneyim isteyenlerin tercihi Samsung Gear VR‘ın ise sadece Samsung marka telefonlar ile uyumlu çalışmak gibi bir handikapı olduğunu söyleyebiliriz.

SuperData’nın yaptığı araştırmaya göre 2016 yılının sanal gerçeklik gözlük satışlarının markalar için şu şekilde gerçekleştiği düşünülüyor:

Oculus Rift: 355,088
HTC Vive: 420,108
Google Daydream: 450,083
PSVR: 2,602,307
Samsung Gear VR: 2,316,632

Yukarıda bahsettiğimiz rakamların net satış rakamları olmadığının ve tahmine dayalı olduğunun altınız çizmekte fayda var. Geçtiğimiz yıl satılan sanal gerçeklik gözlüğü satış adetleri markalar tarafından resmi olarak kamuoyu ile maalesef paylaşılmadı. Elimizdeki rakamların daha anlamlı hale gelebilmesi için kıyaslayalım. 2016 yılı sonunda PlayStation 4 konsoluna sahip 40 milyon kullanıcı bulunurken, ellerindeki cihaza PSVR deneyimini eklemek isteyen kullanıcı sayısı ise yalnızca 2.6 milyon.

Avantajlar

  • Sanal gerçekliği deneyimleyen insanların olumlu yaklaşımı.
  • Geleceğin tüketicileri olan Z jenerasyonunun VR’a karşı ilgisi.
  • Sanal gerçeklik alanında çalışan/çalışacak girişimcilere yatırım yapmaya hazır yatırımcılar

Dezavantajlar

  • Kaliteli içerik konusunda sıkıntılar yaşanması.
  • VR gözlüğüne sahip birey sayısı çok az olması.
  • Teknolojiye giriş maliyetinin yüksek olması.
  • Hareket hastalığının (Motion sickness) henüz tam anlamıyla çözülememesi.

E-posta adresinizi aşağıdaki formdan bizimle paylaşırsanız Part 2 çıktığında sizi bilgilendirebiliriz:

Email Address:
İsim:


facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

[divider]Konuk Yazar[/divider]

Yiğit Bekir Kaya

 

 

Yorumlar (0) Yorum Yap

/