l Hayat Kurtaran Bazı Telefon Özelliklerini Öğrenmek İster Misiniz? - CEOtudent

Hayat Kurtaran Bazı Telefon Özelliklerini Öğrenmek İster Misiniz?

CepteTamir

CepteTamir

Akıllı telefonlara yerinde tamir hizmeti sunan bir servis. https://ceptetamir.com

Hemen her telefon, tablet ve PC’de bulunsa da pek çoğumuzun görmezden geldiği bu özelliklerin, hayatı ne kadar kolaylaştırabileceğini biliyor musunuz?
Hayat Kurtaran Bazı Telefon Özelliklerini Öğrenmek İster Misiniz? 1
Çoğu cihazda, üzerinde çok durulmayan renk körü modu ve yazıdan sese dönüştürücü gibi özellikler bulunuyor. “Erişilebilirlik Seçenekleri” başlığıyla karşımıza çıkan bu tip özellikler, engelli insanların da teknolojiden faydalanmasına yardımcı oluyor.
Windows’da bulunan yazıdan sese dönüştürme özelliğinin bir benzeri, Apple’ın iPad ve iPhone’larında da bulunuyor. VoiceOver adlı özellik sayesinde cihaz, görme engelli biri için işe yaramaz bir tuğladan tamamen işlevsel bir cihaza dönüşebiliyor. Bu özellik, ekranda bulunan tüm yazıları sesli şekilde okuyor ve cihazı görme engelli kullanıcılar için erişilebilir hale getiriyor.
Apple ve Microsoft gibi büyük markaların erişilebilirlik konusundaki sorumluluğu, yavaş da olsa diğer teknoloji şirketlerine geçiyor. Artık bir çok oyun ve program renk körlüğü hastaları için seçenekler sunuyor. Ayrıca Siri, Cortana, Bixby gibi dijital asistanların hızla gelişmesi de, yeni telefonların erişilebilirliğini önceki nesillere göre bir kaç adım öne atıyor.
Teknolojinin hızla geliştiği bir dünyada, engeller de hızla yıkılmaya devam ediyor ve engelli insanlar gerçek potansiyellerini dışa vurma fırsatı kazanıyor. Ancak erişilebilirlik özelliklerin daha da geliştirilmesi ve bu özelliklerin bulunduğu cihazların piyasada erişilebilir olması için bu konudaki farkındalığı arttırmakta fayda var.
Sizin için hayat kolaylaştıran en yararlı erişilebilirlik uygulamarını listeledik.
1) Erişilebilirlik Tarayıcısı
Google’ın iyileştirme önerileri yapan uygulaması; metinleri ve arka plan kontrastını daha iyi hale getirmekte, yazıları genel olarak daha büyük ve daha kolay okunur hale getirmektedir.
2) Assistive Touch
”Yardımcı Dokunmatik” size sanal tuşlar verir. Bu sanal tuşlar, dokunmak zorunda kalmadan cihazınızda gezinmenizi sağlar. Sanal home tuşu, ses tuşları, geri tuşı, ekran görüntüsü tuşu ve daha fazlasıyla birlikte gelir. Telefon tuşlarınızda bozukluk varsa sizin için çok uygundur ancak RAM temizleme, hızlandırma gibi diğer özelliklerini kullanmanızı önermiyoruz onun dışında gayet kullanışlı bir uygulamadır.
3) Google Asistan
Google Asistan bu tür şeyler için mükemmel bir uygulamadır. Cihazınızda herhangi bir yerden erişebileceğiniz sesle çalışan bir arayüze sahiptir. Temel işlerinizi telefonunuza dokunmadan yapabilirsiniz. Buna arama yapma, sms yazma, uygulamaları açma ve daha pek çok şey dahildir. Tek sorunu telefon şarjını hızla tüketmesidir.
4)IFTTT
IFTTT  işlemler ayarlamanıza yardımcı olan bir uygulama olarak en iyi otomasyon uygulamasıdır. Bir çok şey için yararlıdır. Metin mesajlarınızı yüksek sesle okumak, telefon ışıklarını açıp kapatmak ve diğer her türlü şeyi de içermektedir.
5) Google Talkback
Google Talkback erişilebilirlik uygulamasıdır. Amacı, görme engelli kişilerin cihazlarında gezinmesine yardımcı olmaktır. Bunu Ayarlar menüsünden etkinleştirebilirsiniz. Oldukça basit, ama etkili. Titreşim, konuşma ve sesli geri bildirim gibi şeyleri ekler. Görme engelli kişilerin cihazlarıyla etkileşimde bulunmasına yardımcı olur.
Kategoriler: Teknoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/