Hayallerinizdeki İşi Yapmanıza Yardımcı Olacak 5 Öneri

Tutkularımızı keşfetmeyi ve tutkularımızla para kazanabilmeyi hepimiz istiyoruz. Hepimizin hayalinde mutlaka “Ben kesinlikle bu işi yapmalıyım!” dediği bir iş vardır, yoksa da olmalıdır. İçten içe o işi yapmak isteriz ama kendimize sürekli bahaneler uydururuz. Maddi problemleri, çevremizden gelecek tepkileri, başarılı olup olamayacağımızı ve bunun gibi bir çok etkeni kafamıza takıp kendimizi yetersiz hissederiz. Bu yüzden de kendimizde hayalimizdeki işi yapacak cesareti bulamıyoruz.
Peki hayalinizdeki iş ile aranıza giren bu etkenleri ortadan kaldırmaya ne dersiniz? O halde bu 6 öneriyi dikkate alın!

1) Öncelikle temel değerlerinizi belirleyin.

Yapmak istediğiniz işte önceliğiniz ne olacak? İlk olarak buna karar vermelisiniz. Para kazanmak mı? Güçlü olmak mı? Yoksa yaratıcı fikirlerin ön planda olduğu sizi yücelteceğini düşündüğünüz bir iş mi? Bu seçimi yapmak için hayattan beklentilerinizi de göz önünde tutun derim.

2) Temel değerlerinize göre nereye ait olduğunuzu bulun.

Temel değerlerinizi göz önünde bulundurarak kurumsal bir kültürde mi yoksa kendinize ait kurumsallaşmamış bir ofiste mi çalışmak istediğinize karar verin. Unutmayın her kurumsal kültürün kendine ait değerleri vardır. Kendi değerlerinizle uyuşmayan bir kurumsal kültürden uzak durmanızı öneriyorum.

3) Teknolojiden ve sosyal medyadan faydalanın.

Biliyoruz ki günümüzde iş veren de iş arayan da sosyal mecralarda oldukça fazla vakit geçiriyor. O halde bizler de sosyal mecralardaki profillerimizi güçlendirmeliyiz. Profillerinizi güçlendirmeye başlarken Linkedin gibi daha çok iş dünyasına yönelik platformlardan başlamazınızı öneririm.

4) Başarısızlıktan korkmayın.

Hayatta her şey olumlu sonuçlanmaz tabi ki. Aklımıza gelen ilk fikir başarısızlık ile sonuçlandı diye hemen pes etmemeliyiz. Esnek olmalıyız ve karşımıza çıkan diğer fırsatları değerlendirmeliyiz.

5) Etrafınızda sizi motive edecek insanları tutmalısınız.

Çevrenizde sizin motivasyonunuzu düşürecek sizi başarısız olacağınız düşüncesine sokacak insanlar barındırmak yerine her zaman sizi destekleyen sizi başarılı olacağınıza inandıran insanlar bulundurmalısınız.
Tutarlı olun hedeflerinizi değiştirmeyin. Hayallerinizi süsleyen işin peşinde koşarken emin adımlar atmaya çalışın ve asla hayallerinizden vazgeçmeyin.
Kategoriler: Kariyer, Motivasyon

Yorumlar (0) Yorum Yap

/