Hava Yolu Pilotluğu Hakkında

Çocuk yaşlarda pilot olmak hiç kuşkusuz birçoğumuzun hayali olmuştur. Bir jete binip sonsuz gökyüzünde delilerce sürat yapıp, en çılgınca manevralar yapmayı, pilot olmayı hayal etmişizdir. Pilotluk, askeri ve sivil pilot olarak iki kategoridedir. Fakat gökyüzündeyken her iki alanda eşittir.

Hava yolu pilotluğu konusunu açmak gerekirse, oldukça havalı bir meslek olup, büyük bir gelir imkanı ile iyi bir yaşantı sağlama fırsatı vermektedir. Ortalama olarak işe yeni başlayan bir pilot (First Officer) 10.000TL ile 15.000TL arasında maaş almaktadır. Kaptan pilotlar ise ortalama 20.000-30.000TL maaş almaktadır. İşin eğitim ve sorumluluğuna bakacak olursak kesinlikle hak ediyorlar.

Hava yolu pilotluğunun en büyük avantajı uluslararası uçuşlarda görev alması ve bir çok ülkeyi görme fırsatına ulaşmasıdır. Pilotluk bir çok kültürü görmeyi, farklı insanları tanımayı mümkün kılan bir meslektir.

Çalışma saatlerinde sabit bir programı yoktur,yeri geldğinde sabahın en erken saati yeri geldğinde gecenin en geç saatlerinde uçuş planı çıkmaktadır.

Hava yolu pilotu,bir uçağı uçuran şehirden başka şehire ulaştıran değil sadece,sevenleri birbirine ulaştıran hasretleri dindirmeye vesile olan ,yeri geldiğinde acil durumda hastaların şifasına zamanla yarışan bir sorumluluğu olan kutsal bir meslektir.

Pilotluğun eğitim süreci oldukça zorlu olmasının yanısıra bireyin sağlığına ve psikolojik uygunluğunada dikkat edilmektedir. Hava yolu pilotluğu özellikle profesyonelliği gerektiren bir meslek olmanın yanında ağır sorumlulukları taşımaktadır. Zihinsel olarak bir pilotun kendini uçuş öncesi iyi ve hazır hissetmesi önemli bir durumdur.. Pilotun kabiliyetiyle, psikolojik olgusuna da dikkat edilmektedir.

Sizlerde hava yolu pilotu olmayı hedeflemiş iseniz, bu işi yapmaya uygun olup olmadığınızı dikkate alıp, en başta İngilizce seviyenizin iyi olmasına dikkat edip,sağlık,psikolojik,fizyolojik ve sorumlulukları göze alıyorsanız bu hedefe ulaşmak için planlamalarınızı yapabilirsiniz.

Gökyüzü, tüm hayalini kurmak isteyenleri içine alacak kadar büyüktür…

Yorumlar (0) Yorum Yap

/